#7

Vlaho Bukovac
(1855 – 1922)

V očekávaní

Bukovac Vlaho - V očekávaní
#7

Vlaho Bukovac
(1855 – 1922)

V očekávaní

1-50
2 limity
517 zobrazení
Prodáno za
1 700 000 Kč
European Arts
European Arts
Vyvolávací cena: 1 250 000 Kč
23. 5. 2021 13:00

Základní údaje

technika
olej na plátně
rozměr
53,5 x 42,5 cm
rok
1909
signatura
LD Vlaho Bukovac Praha .909
rám
rámováno
autor
1855 - 1922

Popis

Opatřeno odborným posudkem doc. PhDr. Marie Rakušanové, Ph.D. Konzultováno a posouzeno prof. Romanem Prahlem, CSc. a PhDr. Šárkou Leubnerovou. Publikováno: Vera Kružić-Uchytil, Vlaho Bukovac, Život i djelo 1855 – 1922, Lublaň, 2005, kat. č. 835. Z posudku doc. PhDr. Marie Rakušanové, Ph.D.: Obraz je podobiznou mladé dívky se zlatavým šátkem uvázaným kolem temene hlavy, oblečené v oděvu evokujícím prostý lidový kroj: v bílé blůze a modré sukni s bílým vzorem. Horní polovina těla dívky je nakloněna dopředu, o pravé předloktí je podepřena hlava s modrýma očima upřenýma na diváka. Portrét je zasazen do exteriéru, dívku obklopuje zeleň, v levém horním rohu lze rozeznat listy kaštanu. Hodnocené dílo zapadá námětem i výtvarným pojetím do kontextu Bukovacovy pražské tvorby z období kolem roku 1909. Souvisí pravděpodobně s Bukovacovou přípravou realizace rozsáhlejšího cyklu s námětem čtyř ročních dob. V bezprostřední blízkosti těchto maleb se hodnocený obraz objevuje rovněž v soupise Bukovacova malířského díla od Very Kružić-Uchytil. Nepochybně se jedná o autentické dílo Vlaha Bukovace. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 1 600 000 – 2 000 000 CZK.

O autorovi

Vlaho Bukovac byl významný chorvatský malíř, jehož životní příběh byl pozoruhodný a plný dobrodružství. Narodil se 4. července 1855 v Cavtatu u Dubrovníku a zemřel 23. dubna 1922 v Praze. Již v jedenácti letech opustil svůj domov a vydal se na cestu, která ho přivedla do mnoha koutů světa.

V roce 1877 se usadil v Paříži, kde se stal žákem významného malíře Alexandra Cabanela. Během svého pobytu v Paříži se setkal s dalšími umělci, jako byli Václav Brožík a Vojtěch Hynais. V této době začal rozvíjet své malířské schopnosti a získával cenné zkušenosti.

Jedním z jeho významných děl byla slavnostní opona pro Národní divadlo v Záhřebu. Jeho umělecká kariéra ho však zavedla i do Vídně a nakonec do Prahy. Zde v roce 1903 začal působit jako profesor na Akademii výtvarných umění. V jeho ateliéru se formovaly další významné osobnosti českého uměleckého světa, jako například Emil Filla, Bohumil Kubišta a Bedřich Feigl.

Vlaho Bukovac byl známý především pro své portréty, které vytvářel s precizností a citlivostí. Vedle portrétů se však nevyhýbal ani krajinářským motivům. Jeho umělecký styl se vyvíjel a měnil se v průběhu času. Původně začínal jako realista, avšak postupně procházel impresionismem až k pointilismu, což byl styl založený na využívání malých barevných bodů.

Jeho umělecký odkaz je významný nejen díky jeho vlastní tvorbě, ale také díky vlivu, který měl na další generace umělců. Jeho schopnost přenášet znalosti a umělecké techniky na své žáky na Akademii výtvarných umění v Praze zanechala trvalý otisk v českém uměleckém prostředí.

Vlaho Bukovac zanechal bohaté dědictví v uměleckém světě a jeho díla jsou důležitým prvkem chorvatského i českého kulturního dědictví.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr