#151

Heřman Landsfeld
(1899 – 1984)

Rodina

Landsfeld Heřman
#151

Heřman Landsfeld
(1899 – 1984)

Rodina

Socha, plastika
3 limity
86 zobrazení
Vyvolávací cena: 500 Kč
21. 2. 2024 20:00

nesignováno
glazovaná keramika
rozměry
v. 12,5 cm; d. 17 cm
další parametry
poškozená lavice - opravováno,místy oloupaný lak

Heřman Landsfeld, narozen 12. srpna 1899 v Malenovicích, byl významnou osobností v oblasti keramiky, sběratelství, amatérské archeologie a popularizace lidového umění. Narodil se v Malenovicích na Moravě v rodině pekaře Karla Landsfelda.

V roce 1913 vstoupil do učení v keramické dílně v Modre. Od roku 1923 působil jako mistr a stal se jednou z klíčových postav "slovenské majoliky" v Modre. Landsfeld vytvořil vzorník, který sloužil k malování vzorů na majoliku, zařazujíc do něj tradiční slovenské folklórní a habánské motivy.

Od roku 1932 začal Landsfeld zkoumat zaniklé dílny a střepové jámy na západním Slovensku a později i na Moravě. Zajímal se o habánskou keramiku a staré džbankářské umění. Své nálezy pečlivě dokumentoval a publikoval mnoho článků o keramice v různých novinách a odborných periodikách.

Po roce 1939 odešel do Strážnice, kde založil vlastní keramickou dílnu. Zde se začal také věnovat archeologickému průzkumu a sběratelství. Po druhé světové válce se Landsfeld často vracel na Slovensko. Propagoval hrnčířské řemeslo v rozhlase a televizi, účastnil se výstav a přednášel o svých zájmech.

Jeho sbírka zahrnovala habánskou fajans, slovenskou lidovou fajans, produkci Modranské keramické dílny, zadýmovanou keramiku, hrnčířiny, hrnčířské nástroje a pomůcky.

Heřman Landsfeld zemřel 18. října 1984 ve Strážnici a je pochován v Modre.