#173

Blanka Bohdanová
(1930 – 2021)

Růžový měsíc

Bohdanová Blanka
Bohdanová Blanka
Bohdanová Blanka
#173

Blanka Bohdanová
(1930 – 2021)

Růžový měsíc

201 zobrazení
13 000 Kč
Galerie ART Praha, spol. s r.o.
Vyvolávací cena: 13 000 Kč
21. 2. 2024 20:00

sign. LD Bohdanová 2012
olej/plátno
rozměry
40 x 45 cm
2012
další parametry
vzadu autorský popis; v liště

Blanka Bohdanová se narodila 4. března 1930 v Plzni. Byla významnou postavou českého umění, působící jako herečka, malířka, výtvarnice a divadelní pedagožka.

Od dětství měla vášeň pro divadlo a zájem o výtvarné umění, zejména o studium keramiky. Přestože měla původní zájem studovat na keramické škole, kvůli obavám rodičů v průběhu druhé světové války se rozhodla pro studium na plzeňské Obchodní akademii. Po válce se věnovala své lásce k divadelnímu umění a studovala činoherní herectví na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kde absolvovala v roce 1951.

Její herecká kariéra zahrnovala angažmá v různých divadlech, včetně oblastního východočeského divadla v Pardubicích, Městských divadel pražských a Divadla E. F. Buriana. V letech 1966–2010 byla členkou Činohry Národního divadla v Praze. Získala Cenu Thálie a dvakrát Cenu Františka Filipovského za dabing.

Blanka Bohdanová nebyla pouze vynikající herečkou, ale také pedagožkou. Vyučovala herectví na pražské konzervatoři. Kromě toho se věnovala také výtvarnému umění, a to zejména malířství a grafice. Její umělecké práce byly pravidelně vystavovány nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Se svým manželem Vladimírem Kavčiakem měla syna Vlada Bohdana, který se narodil v roce 1972. Blanka Bohdanová získala v roce 1985 titul zasloužilá umělkyně a stala se významnou osobností českého kulturního života. Zemřela 3. října 2021 v Praze.