#34

Vladimír Kompánek
(1927 – 2011)

Štít

Kompánek Vladimír
Kompánek Vladimír
Kompánek Vladimír
Kompánek Vladimír
Kompánek Vladimír
Kompánek Vladimír
Kompánek Vladimír
#34

Vladimír Kompánek
(1927 – 2011)

Štít

1-50
605 zobrazení
350 000 Kč
Auction House GROMA s.r.o.
Auction House GROMA s.r.o.
Vyvolávací cena: 350 000 Kč
21. 10. 2021 18:00

atributy
Olej na plátně. Rozměry: 83 x 98 cm. Rozměry s rámem: 99,5 x 114 cm.

Štít - Signované vlevo dole V. Kompánek, název díla Štít vpravo dole. Drobné oděrky na rámu.

Vladimír Kompánek se narodil 28. října 1927 v Rajci. Byl významným slovenským sochařem a malířem, zařazovaným do Skupiny Mikuláše Galandy, kterou sám pomáhal zakládat, a byl blízkým přítelem Dominika Tatarky.

Studoval v letech 1947–1949 na Slovenské vysoké škole technické v Bratislavě a poté v letech 1949–1954 na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.

Jeho nejdůležitějším obdobím sochařské tvorby byla šedesátá léta 20. století. Později se věnoval také kresbě a malbě. Jeho dřevěné sochy čerpaly inspiraci z venkovského prostředí a často zobrazovaly archetypální formy spojené s geniem loci daného místa. Vytvářel totemické symboly a abstrahoval formy z lidové architektury a stromů. Motivy žen a přírody se často objevovaly v jeho díle, například ve skulptuře Lesná madona z roku 1966. V oblasti malby se věnoval zejména zobrazování masopustních masek.

V jeho tvorbě bylo charakteristické spojení s přírodou a venkovem. Vedle sochařství se věnoval i vytváření dřevěných hraček, které kombinovaly jednoduchost s futuristickým pojetím pro dospělé. Některé z jeho hraček realizoval i ve větším formátu na dětských hřištích, například v Piešťanech.

Vladimír Kompánek zemřel 20. ledna 2011 v Bratislavě.