#17

Rudolf Sikora
(1946)

Černá díra XXI

Rudolf Sikora - Černá díra XXI.
#17

Rudolf Sikora
(1946)

Černá díra XXI

230 zobrazení
12 000 Kč
Auction House GROMA s.r.o.
Auction House GROMA s.r.o.
26. 5. 2022 18:00

další informace
Dílo pochází z významné československé sbírky. Rozměry s rámem: 70,5 x 50 cm. Pro Rudolfa Sikoru jsou charakteristické pyramidy, jako vizuální model lidské společnosti, ve kterých později používa ikonografický motív koloběhu života. Znamení šipka, křížek, hvězdička jako znamení pohybu, zániku a zrození reprezentují tzv. antropický princip, který rozpracoval v cyklech "Sústredenie energie – Čierna diera".
51 x 39
1979
Signováno vpravo dole "Rudolf Sikora 1979".
Rámováno.
Standardní stav.

Ofset na papíře.

Rudolf Sikora se narodil 17. dubna 1946 v Žilině. Je významný slovenský malíř, kreslíř, grafik, fotograf, sochař a bývalý pedagog. Je klíčovou postavou současného konceptuálního umění na Slovensku a patří k významným postavám českého a slovenského výtvarného umění 20. století. V období normalizace byl aktivní na neoficiální umělecké scéně a pedagogicky působil na několika vysokých školách. V roce 2016 obdržel Pribinův kříž I. třídy.

Sikora se narodil v roce 1946 v Žilině do rodiny matematika a úřednice. Studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě v letech 1963–1969 a paralelně i na Vysoké škole múzických umění. Jeho tvorba začala politicky uvolněným obdobím konce 60. let, a v průběhu své kariéry prošel různými etapami, včetně období normalizace, kdy byl aktivní na neoficiální scéně.

Významnou událostí byla výstava nazvaná "1. otevřený ateliér" v roce 1970, která předznamenala nástup silné generace tvůrců a iniciovala přesun uměleckých aktivit do soukromí ateliérů.

Po roce 1989 se Sikora angažoval ve vzniku hnutí Veřejnost proti násilí, které hrálo klíčovou roli během sametové revoluce. Sikora pracoval i jako poradce v polistopadovém období a později se věnoval plně výtvarné tvorbě. Působil také jako pedagog na různých vysokých školách v Česku a na Slovensku.