#5

Jan Saudek
(1935)

Mothers and daughters

Jan Saudek - Mothers and daughters
#5

Jan Saudek
(1935)

Mothers and daughters

Photography
634 zobrazení
65 000 Kč
Auction House GROMA s.r.o.
Auction House GROMA s.r.o.
Vyvolávací cena: 65 000 Kč
26. 5. 2022 18:00

další informace
Zasklené, pasparta. Rozměry s rámem: 72,5 x 72,5 cm. Dílo pochází z výstavy Jana Saudka v Bratislavě.
49 x 48,5
Signováno vpravo dole.
Rámováno.
Výborný stav.

Fotografie, papír.

Jan Saudek se narodil 13. května 1935 v Praze. Po studiu na grafické škole v Praze pracoval od roku 1950 jako produkční fotograf v tiskárnách. V roce 1963 poprvé vystavoval svá díla v Divadle Na zábradlí v Praze. Na konci 60. let odletěl do Spojených států amerických, kde se setkal s Hughem Edwardem z Institutu umění v Chicagu, a jeho první americká výstava se konala na University of Indiana v Bloomingtonu.

Byl známý svými ateliérovými kolorovanými fotografiemi, zejména se zaměřením na ženské tělo a vztah mezi mužem a ženou. Fotografoval širokou škálu emocí, od lásky po nenávist, a často zobrazoval kontrasty mezi krásou a ošklivostí, mládím a stářím. Charakteristickým prvkem mnoha jeho fotografií je „Zeď“, nevzhledná a plesnivá pozadí, která se stala ikonickou pro jeho tvorbu.

V průběhu své kariéry měl řadu výstav jak v České republice, tak v zahraničí. Jeho díla jsou vystavena v prestižních galeriích, jako jsou Centre Pompidou v Paříži, The Art Institute v Chicagu nebo Museum of Fine Arts v Bostonu. Poslední autorská výstava Jana Saudka se konala v roce 2008 v Royal Palace v Miláně. Kromě toho má stálou expozici v Českém Krumlově a obdržel různá ocenění, včetně francouzského Řádu umění a literatury a titulu Artis Bohemiae Amicis od Ministerstva kultury ČR.