#8

Stanislav Kolíbal
(1925)

Bez názvu

Stanislav Kolíbal - Bez názvu
Stanislav Kolíbal - Bez názvu
Stanislav Kolíbal - Bez názvu
Stanislav Kolíbal - Bez názvu
Stanislav Kolíbal - Bez názvu
Stanislav Kolíbal - Bez názvu
#8

Stanislav Kolíbal
(1925)

Bez názvu

227 zobrazení
12 000 Kč
Auction House GROMA s.r.o.
Auction House GROMA s.r.o.
Vyvolávací cena: 12 000 Kč
26. 5. 2022 18:00

další informace
Atraktivní ukázka originálu Stanislava Kolíbala, který se řadí k nejvýznamnějším představitelům českého umění. Jeho tvorba zahrňuje plastiky, objekty, instalace, kresby, grafiky, ilustrace a scénografické návrhy. Stanislav Kolíbal patří k zásadním hodnotám české poválečné výtvarné kultury.
50 x 62
1962/2017
Signováno a datováno uprostřed dole, rukou autora vlevo dole A.T.
Nerámováno.
Standardní stav.

Serigrafie na papíře.

Stanislav Kolíbal je významným českým umělcem, který se narodil 11. prosince 1925 v Orlové. Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a později na DAMU, kde se věnoval scénografii. Od roku 1954 je členem Umělecké besedy a byl také spoluzakladatelem a členem umělecké skupiny UB 12 v letech 1960 až 1970.

Jeho tvorba začínala v oblasti malby, ilustrace, typografie a scénografie, ale později se začal věnovat abstraktním prostorovým objektům, kterým se věnuje dodnes. Kolíbal se také zabýval grafickým designem a působil jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze.

Je známým představitelem českého konceptuálního umění a geometrické abstrakce. Mezi jeho významná ocenění patří Medaile Za zásluhy udělená prezidentem Václavem Klausem v roce 2005 a Cena Ministerstva kultury ČR v roce 2008.

Kolíbalovo dílo zahrnuje monumentální trojrozměrné objekty a prostorové kompozice ze sádry, kovu či dřeva. Mezi jeho významná díla patří například reliéfní zeď Československého velvyslanectví v Londýně a Pankrácké předmostí Nuselského mostu.