datum aukce 07. 07. 2020 16:00
51
vyvolávací cena: 35 000 CZK

16. KAREL ŠKRÉTA 1610 - 1674 - MUČEDNICTVÍ SVATÉ KATEŘINY

17. století Lavírovaná kresba tuší, papír 55 x 41,5 cm Nesignováno Žánrová kresba svaté Kateřiny, mladé křesťanky, která byla ve 4. století v Římě umučena v egyptské Alexandrii. Římané se stali svědky několika umučení křesťanů předtím, než Konstantin legalizoval křesťanství. Kateřina byla vznešeného původu a věří se, že byla dcerou Costuse, guvernéra Alexandrie. Tento obraz zachycuje scénu, kdy již byla veřejně popravena a andělé ji berou do nebe po vzestupné spirále.