#53

Josef Loukota
(1879 – 1967)

SEDÍCÍ HOUSLISTKA

JOSEF LOUKOTA 1879 - 1967 - SEDÍCÍ HOUSLISTKA
#53

Josef Loukota
(1879 – 1967)

SEDÍCÍ HOUSLISTKA

1 limit
383 zobrazení
280 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
Vyvolávací cena: 180 000 Kč
7. 7. 2020 16:00

1902 Olej, plátno 131 x 76,5 cm Vpravo dole 'Loukota 02' Ladné ženské křivky inspirovaly Josefa Loukotu k vytvoření mnoha vynikajících pláten, mezi něž můžeme nepochybně zařadit i dílo Sedící houslistka. Vkusný a decentní akt mladé dívky zahalené částečně v drapérii se vymyká Loukotovu běžnému romantickému rukopisu s jásavými tóny barev a ostrými světly. Sedící houslistka v tmavém interiéru s měkkým světlem soustředěně čte z partitury a vizuální dojem působí neobyčejně harmonicky a hladce. Cítíme mírný náznak napětí v očekávání, kdy dívka přiloží housle k bradě a uslyšíme první tóny dívčiny hry. Autorovo pevné soustředění na veristické pojetí i těch nejmenších detailů je přímou pobídkou k detailnímu zkoumání tohoto velkoryse pojatého námětu. Zajímavý vizuální rým můžeme nalézt v podobě sošky na stole, která vyobrauje krásnou dívku v řaseném oděvu. Josef Loukota studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a poté na Akademii výtvarných umění u prof. Brožíka a Schwaigera.

Josef Loukota, křtěný Josef Jindřich, byl český malíř a pedagog, narozený 28. června 1879 v Hranicích.

Studoval na umělecko-průmyslové škole v Praze a následně na Akademii výtvarných umění pod vedením Brožíka a Schwaigera. V letech 1910 až 1939 působil jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze. Žil ve Staré Huti, kde je po něm pojmenována ulice, a je pohřben v Dobříši.

V jeho malířském díle se objevují podobizny a žánrové obrazy. Známý je zejména svými nástěnnými alegoriemi, které jsou umístěny v Národním muzeu v Praze. Jeho obrazy zahrnovaly také výjevy ze života a jeho kresby se vyznačovaly mistrovským zachycením postav v pohybu. Loukotova díla byla vystavována na různých výstavách v Praze, Vídni, Mnichově a dalších městech.

Zemřel 23. července 1967 v Praze.