#78

EMANUEL KRESCENC LIŠKA 1852 - 1903 - SVÍTÁNÍ PO VELKÉM PÁTKU

#78

Fine Arts
599 zobrazení
800 000 Kč
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
ARTHOUSE HEJTMÁNEK
14. 6. 2022 16:00
Zahradní aukce 2022
Zahradní aukce 2022

1903 Olej, plátno 167 x 336 cm Nesignováno Z odborného posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové: 'Předložený figurální výjev Svítání po Velkém pátku je mimořádná a zřejmě i poslední práce malíře Emanuela Krescence Lišky před jeho nečekaným úmrtím. Jedná se o dílo galerijní hodnoty a Liškova díla se objevují na trhu jen sporadicky. Na Velký pátek si křesťané připomínají umučení a smrt Ježíše Krista a vykoupení lidstva. Liška na monumentálním plátně v tlumených tónech vyobrazil chvíli, kdy na opuštěném vrchu Golgota v Jeruzalémě, místě, kde byl Ježíš ukřižován, nastává noc a na zemi kolem opuštěného a krví potřísněného kříže truchlí tři andělé v hlubokém zármutku. Lišku, při jeho lyrickém a melancholickém vnímání světa, zaujal fenomén nočního světla, který odjel studovat do Říma a Mnichova z obrazů starých mistrů. Jeho Biblí inspirované scény mu vynesly označení 'malíř noci' a 'básník měsíčního svitu'.'