technika | akryl na plátně |
rozměr | 90 x 70 cm |
rok | 2020 |
signatura | sign. PD Uchnár 2020 |
provenience | DAR AUTORA |
Peter Uchnár se narodil 11. srpna 1970 v Sobrancích na Slovensku. Studoval restaurátorství na Střední uměleckoprůmyslové škole v Košicích v letech 1984–1988 a na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě v ateliéru volné grafiky a knižní ilustrace u profesora Dušana Kállaye v letech 1992–1999. Po skončení studia působil jako asistent až do roku 2002. Žije v Pezinku a kromě knižní ilustrace se věnuje volné malbě, grafice, tvorbě známek a dalším výtvarným aktivitám.
Jeho ilustrace prokazují nesmírný smysl pro poetiku malby, detail, prostorové vidění a vnímání s charakterem příběhu. Jsou umělecky výrazné, esteticky působivé a precizně provedené do nejmenších detailů. Postavičky a zoomorfní prvky mají ve výtvarném vyjádření rovnocenné místo a důležitost.
Peter Uchnár je autorem s dětskýma očima a dětskou duší, který je obdařen jemným humorem, laskavým pohledem na svět a intelektuálním rozhledem. Jeho rukopis má zvláštní poetiku, v níž se snoubí tajemství a snivost s úctou k textu a čtenáři. Jeho ilustrace nás přesvědčují o tom, že nejčastěji sní o létání a jeho postavičky neustále víří v krouživých spirálách, vznášejí se a poletují, což připomíná lehký stav beztíže.
Peter Uchnár získal řadu prestižních ocenění v oblasti ilustrátorské tvorby, včetně ceny v soutěži o Nejkrásnější knihu Slovenska, Zlatého jablka na Bienále ilustrací v Bratislavě, ceny Ministerstva kultury ČR za vynikající ilustrace, ceny Ľudovíta Fullyho, Čestného uznání IBBY a dalších.