#146

Rudolf Vojtěch Špillar
(1878 – 1949)

PORTRÉT DÍVKY SE SNĚHOVÝMI VLOČKAMI

RUDOLF VOJTĚCH ŠPILLAR (1878-1949) - PORTRÉT DÍVKY SE SNĚHOVÝMI VLOČKAMI
#146

Rudolf Vojtěch Špillar
(1878 – 1949)

101 zobrazení
20. 6. 2024 19:00

Československo, rok 1930. Olej na plátně 51 cm x 41 cm. Signováno vpravo dole s datací 1930. Celkový rozměr s rámem 67,5 cm x 57 cm. Portrét mladé ženy s širokým kožešinovým límcem, padajícími sněhovými vločkami a stromy v pozadí. Vzadu na napínacím rámu papírový štítek s katalogovým číslem 101. Zlatý široký dekorativní patinovaný rám s reliéfními ozdobami.

Rudolf Vojtěch Špillar se narodil 11. února 1878 v Plzni. Byl českým malířem a významným popularizátorem fotografie, známý zejména jako autor příruček o fotografování.

Po ukončení studií se stal státním úředníkem, ale zároveň se věnoval fotografii jako amatér. Patřil mezi první české secesní piktorialisty. Společně s J. Špiňarem napsal rozsáhlou příručku s názvem "Kompendium praktické fotografie pro amatéry," která se stala nejrozsáhlejší českou příručkou v době Rakouska-Uherska. Tato příručka byla populární a zažila několik vydání i v období nového Československa.

Rudolf Špillar redigoval edici "Nauky o fotografii" a vydával příručky a práce dalších autorů v této oblasti.

Jeho malířské dílo zahrnuje portréty, akty, krajiny a zátiší. Své práce vystavoval v Rubešově galerii v Praze. Vzhledem k tomu, že začal systematicky studovat malířství až ve středním věku, není počet jeho prací velký, a jeho dílo se objevuje spíše ojediněle v nabídkách obchodníků s uměním. Galerie bratří Špillarů v Domažlicích vystavuje několik jeho obrazů.

Zemřel v roce 1949 a byl pohřben na Vinohradském hřbitově v Praze.