#148

Petr Jaroš
(1859 – 1929)

PRAŽSKÉ PANORAMA

PETR JAROŠ (1859-1929) - PRAŽSKÉ PANORAMA
#148

Petr Jaroš
(1859 – 1929)

PRAŽSKÉ PANORAMA

3 limity
97 zobrazení
Vyvolávací cena: 7 900 Kč
20. 6. 2024 19:00

Československo, rok 1921. Olej na plátně 77 cm x 100 cm. V pastelové secesní barevnosti. Signováno vpravo dole s datací 1921. Celkový rozměr s rámem 99 cm x 123 cm. Pohled na Pražský hrad s katedrálou Svatého Víta, chrámem Sv. Mikuláše, Mosteckou věží s částí Kampy a Strahovského kláštera v pozadí. Originální široký zlacený patinovaný rám se secesním reliéfním ornamentem.

Petr Jaroš se narodil 29. června 1859 v Praze. Byl malířem krajin a vynikal v realisticky laděné malbě se silným smyslem pro detail. Svůj výtvarný talent rozvíjel jako žák H. Ullika v Praze a J. Kautského ve Vídni. Později pokračoval ve studiích v Mnichově a Drážďanech, kde prohloubil své malířské dovednosti.

Petr Jaroš byl známým koloristou, který měl cit pro vykreslení atmosféry zobrazované krajiny. Jeho malby, často situované do oblasti Chodska, vyznačovaly zvláštní klid a harmonii. Dokázal do svých děl vtisknout jemný pohled na krajinu a zároveň zdůraznit detaily, což přispívalo k autentičnosti jeho tvorby.

Výtvarná tvorba Petra Jaroše byla ovlivněna jeho touhou zachytit realitu s výrazným estetickým cítěním. Jeho obrazy představují nejen precizní zachycení krajiny, ale také přenášejí pocity klidu a harmonie, které autor nacházel v přírodě.

Petr Jaroš zemřel 26. srpna 1929 v Praze. Odkázal svůj umělecký odkaz jako malíř krajin, který dokázal spojit realistický přístup s výrazným citovým vyjádřením. Jeho malířský přínos a jedinečný pohled na krajinu jsou dodnes ceněny.