#155

Rudolf Vojtěch Špillar
(1878 – 1949)

ŽENA V ŽUPANU

RUDOLF VOJTĚCH ŠPILLAR (1878-1949) - ŽENA V ŽUPANU
#155

Rudolf Vojtěch Špillar
(1878 – 1949)

ŽENA V ŽUPANU

28 zobrazení
20. 6. 2024 19:00

Československo 1920 - 1940. Olej na plátně fixovaném na kartonu 39,5 cm x 29,5 cm. Signováno vlevo dole. Celkový rozměr s rámem 46 cm x 36 cm. Podobizna sedící tmavovlasé ženy zahalené do růžového županu. Vzadu na kartonu papírový štítek s katalogovým číslem 77. Novodobější světlý rám s hnědou patinou a zlatou linkou.

Rudolf Vojtěch Špillar se narodil 11. února 1878 v Plzni. Byl českým malířem a významným popularizátorem fotografie, známý zejména jako autor příruček o fotografování.

Po ukončení studií se stal státním úředníkem, ale zároveň se věnoval fotografii jako amatér. Patřil mezi první české secesní piktorialisty. Společně s J. Špiňarem napsal rozsáhlou příručku s názvem "Kompendium praktické fotografie pro amatéry," která se stala nejrozsáhlejší českou příručkou v době Rakouska-Uherska. Tato příručka byla populární a zažila několik vydání i v období nového Československa.

Rudolf Špillar redigoval edici "Nauky o fotografii" a vydával příručky a práce dalších autorů v této oblasti.

Jeho malířské dílo zahrnuje portréty, akty, krajiny a zátiší. Své práce vystavoval v Rubešově galerii v Praze. Vzhledem k tomu, že začal systematicky studovat malířství až ve středním věku, není počet jeho prací velký, a jeho dílo se objevuje spíše ojediněle v nabídkách obchodníků s uměním. Galerie bratří Špillarů v Domažlicích vystavuje několik jeho obrazů.

Zemřel v roce 1949 a byl pohřben na Vinohradském hřbitově v Praze.