#26

Jan Bauch

Jan Bauch
#26

Jan Bauch

1-50
4 limity
589 zobrazení
Prodáno za
1 000 000 Kč
Galerie KODL s.r.o.
Galerie KODL s.r.o.
Vyvolávací cena: 250 000 Kč
29. 11. 2020 12:00

Základní údaje

technika
olej na plátně
signatura
PD,
Rozměry - výška x šířka (cm)
50 x 59
datace od
1932
autor
1898-1995

Popis

Ležící děvče - Křehce modelovaný ženský akt je vynikajícím reprezentantem Bauchova poetického období 30.  let, fáze na trhu raritně se objevující, a  díky tomu i  sběratelsky nejatraktivnější. Od poloviny 20.  let a  po celou dobu let 30. reagoval Bauch velmi intenzivně na dobové tendence avantgardních proudů a  nechával své práce hrát lyrickými přeměnami reality, ale také ozvuky imaginativní malby. Prezentované plátno je nebývale poutavou, mistrně pojatou prací, jež učaruje jemně modelovanými tělesnými křivkami dívky a  splývavou barevností, které dávají tušit vliv Bauchova blízkého přítele Rudofa Kremličky, s  jehož smrtí se prostřednictvím těchto pláten vědomě vyrovnává, ale zároveň se skrze ně dopracovává k  výrazové čistotě svého vlastního výtvarného jazyka. Atraktivitu díla umocňuje autorský přípis na zadní straně obrazu. Při konzultacích posouzeno prof.  J.  Zeminou a PhDr.  J.  Machalickým. Přiložena odborná expertiza PhDr.  R.  Michalové,  Ph.D.  (cit.: „[…] Malíř v tomto plátně nechává zaznít svůj smyslný vztah ke skutečnosti i jemný cit pro její přepodstatnění v snovou představu, zahalenou do okouzlující barevnosti evokující zářivost drahých kamenů. […]“).

O autorovi

Jan Bauch se narodil 16. listopadu 1898 v Praze. Jeho umělecká kariéra začala ve dřívých letech, kdy se v dílně svého otce vyučil řezbářem mezi lety 1912 a 1913. Další vzdělání získal na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde studoval pod vedením prof. Emanuela Dítěte ml. v letech 1914-1916 a u prof. Vratislava Hugo Brunnera v letech 1919-1924. Zároveň se věnoval grafickým technikám na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval pod vedením Maxe Švabinského mezi lety 1921 a 1923. Avšak, před dosažením absolutoria opustil tuto školu.

Pro Baucha byla klíčová zkušenost z první světové války, kdy prošel zákopy a později sloužil v československém dobrovolnickém vojsku. Tato zkušenost ovlivnila jeho dílo. V meziválečném období byl aktivním členem různých uměleckých sdružení, jako byla Umělecká beseda a SVU Mánes. Zajížděl také za inspirací do zahraničí – navštívil Francii, Belgii, Řecko a Itálii.

Po válce se věnoval pedagogické činnosti na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde v letech 1946-58 působil jako docent. Měl mnoho význačných žáků, z nichž někteří se stali známými umělci. V období normalizace byl Bauch ceněn pro svůj nekompromisní postoj vůči nesvobodné společnosti.

Co se týče jeho uměleckého vyjádření, Bauch byl známý svou malbou, sochařstvím, grafikou, ilustrací a scénografií. Pracoval také na monumentálních projektech, jako jsou mozaiky pro bývalou Zemskou banku a okna pro chrám sv. Víta v Praze. Jeho dílo je často spojováno s tradicemi českého baroka, což je vidět v jeho dramatické stavbě obrazů, kontrastech a rytmu.

Jan Bauch zemřel 9. ledna 1995 v Praze.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr