#59

Josef Mžyk
(1944)

Hommage Miles Davis

Mžyk Josef (* 1944) - Hommage Miles Davis
#59

Josef Mžyk
(1944)

Hommage Miles Davis

1 limit
337 zobrazení
58 000 Kč
GALERIE KONTRAST s.r.o.
GALERIE KONTRAST s.r.o.
Vyvolávací cena: 58 000 Kč
30. 10. 2022 18:00

Autor
Mžyk Josef (* 1944) - na Akademii výtvarných umění v Praze studoval v letech 1967 - 1973 (prof. Vojtěch Tittelbach), 1981 - 1982 na École des Beaux-Arts v Paříži v ateliéru profesora Oliviera Debré. V roce 1986 získal cenu Zlatá mísa za dva obrazy pro československý pavilon EUROFLORA, Janov (Itálie; architektonická spolupráce arch. P. Zeman), 1996 mu byla udělena Českou akademií věd Masarykova cena za malbu.

2019, 80 x 60cm, akryl na plátně, signováno zezadu, nerámováno

Josef Mžyk je český malíř, grafik a hlavní představitel českého pop-artu.

Narodil se v rakouské Vídni a dětství prožil v Opavě. Studoval na Umělecko-průmyslové škole v Uherském Hradišti a následně na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se věnoval monumentální a dekorativní malbě.

V jeho tvorbě lze vystopovat vlivy pop-artu, a to nejen ve výtvarném umění, ale také ve výrazném designu elektrických kytar pro českého kytaráře Petera Jurkoviče. Mžyk je známý i svými expresivními malbami s figurální tematikou, a je autorem monumentálních obrazových realizací na moderní architektuře v České republice. Jeho díla byla vystavována po celém světě, a nachází se v prestižních galeriích a soukromých sbírkách.

Josef Mžyk je nositelem Masarykovy ceny AV ČR za malbu (1996) a ceny Zlatá mísa z italského Janova (1986) za obrazy pro československý pavilón EUROFLORA. Je členem SČUG Hollar a Nového sdružení pražských umělců.