Autor | Roučka Pavel (* 1942) - v letech 1968 -1971 se zabýval scénografií a kresleným filmem v Belgii, od roku 1993 působí jako pedagog (Letní akademie ve Frauenau v Německu, Akademie výtvarných umění v Maastrichtu v Belgii). V roce 1995 absolvoval odbornou stáž na Académie de Beaux-Arts v Paříži. Francouzská vláda ocenila umělecký přínos Pavla Roučky řádem Chevalier dan l´ordre des palmes academiques (Rytíř řádu akademických palem). |
2022, 80 x 60cm, akryl na plátně, signováno dole uprostřed, nerámováno
Pavel Roučka se narodil 20. června 1942. Studoval na Střední průmyslové škole geodézie a kartografie v Praze, kde získal diplom v roce 1960. V roce 1995 absolvoval odbornou stáž na Académie de Beaux-Arts v Paříži. Mezi lety 1968 a 1971 se věnoval scénografii a kreslenému filmu v Belgii. Od roku 1993 působí jako pedagog na Letní akademii ve Frauenau v Německu a na Akademii výtvarných umění v Maastrichtu v Belgii.
V průběhu své kariéry se Pavel Roučka věnoval různým uměleckým formám, včetně malby, grafiky, exlibris, ilustrace, scénografie, tapiserií a tvorby dřevěných objektů. Od osmdesátých let se zaměřuje převážně na malbu, kresbu a litografii. Jeho malířské práce jsou výrazné pro své expresivně pojaté figurální kompozice, neobvyklou barevnost a netradiční pracovní postupy.
Pavel Roučka vede kurzy malby na lezení výtvarné akademii v Bavorsku. Za svůj umělecký přínos byl oceněn francouzskou vládou řádem CHEVALIER DANS L’ORDRE DES PALMES ACADEMIQUES (RYTÍŘ ŘÁDU AKADEMICKÝCH PALEM).
Jeho práce jsou součástí sbírek významných galerií v České republice, včetně Národní galerie, a také v zahraničí, včetně Spojených států, Francie a Polska. Od roku 1978 uspořádal několik desítek samostatných výstav a aktivně se účastnil mnoha kolektivních výstav doma i v zahraničí.