#16

František Doležal
(1910 – 1989)

Dar života

Doležal František (1910-1989)
#16

František Doležal
(1910 – 1989)

Dar života

453 zobrazení
70 000 Kč
Galerie Pictura
Galerie Pictura
15. 5. 2019 18:00

olej, plátno

Dar života (z cyklu Signály času), 1980

František Doležal se narodil 28. července 1910 v Kostelci nad Orlicí. Jeho umělecký záběr byl mimořádně široký, zahrnoval malbu, grafiku, typografii, kurátorství, básnictví, dramatiku, výtvarnou kritiku a publicistiku. V průběhu svého života se stal významnou osobností českého kulturního prostředí.

Po absolvování studia na výtvarné škole se Doležal věnoval umělecké tvorbě a postupně se vypracoval ve všestranného umělce. Jeho talent a odborný přístup byly klíčovými prvky jeho úspěchu v různých uměleckých disciplínách.

František Doležal získal uznání jako malíř, jehož díla se vyznačovala výrazným stylem a citlivým používáním barev. Grafická tvorba mu také přinesla uznání a získal si respekt v oblasti typografie. Kromě toho se angažoval jako kurátor a zakladatel prestižní Galerie Vincence Kramáře, kde působil jako předseda výstavní komise.

Jeho kulturní odkaz zahrnuje i literární tvorbu, kde se projevoval jako básník a dramatik. Výtvarná kritika a publicistika byly dalšími oblastmi, ve kterých se uplatnil a přispěl k formování umělecké scény.

František Doležal zemřel 19. července 1989 v Praze, zanechávaje po sobě bohaté dědictví v podobě uměleckých děl, kulturních aktivit a podpory uměleckého prostředí v Československu.