#2

Rudolf Bém
(1874 – 1955)

Před zrcadlem

Bém (Vratislav Hlava) Rudolf (1874-1955)
#2

Rudolf Bém
(1874 – 1955)

Před zrcadlem

438 zobrazení
55 000 Kč
Galerie Pictura
Galerie Pictura
15. 5. 2019 18:00

olej, plátno

Před zrcadlem

Rudolf Bém, český malíř, krajinář a portrétista, se narodil 13. dubna 1874 v Rábíně. Jeho rané dětství prožil na zámku Kratochvíle, a později se rodina přestěhovala do Vodňan, kde byl jeho otec správcem skladu dřeva. Studoval na pražské malířské akademii v letech 1893–1896, kde měl možnost zdokonalovat své umělecké dovednosti pod vedením významných osobností, jako byli František Sequens a Vojtěch Hynais.

Po získání stipendia se Bém vydal na cesty po Evropě, navštívil města jako Paříž, Mnichov a Itálii. Za své umělecké úspěchy obdržel několik ocenění, včetně ceny arch. Turka a zlatého kříže s korunou, zlaté medaile a diplomu "Grand Prix" v Haagu za své dílo "Kristus". V roce 1919 přijal ze vlasteneckých důvodů jméno Vratislav Hlava.

Rudolf Bém byl známý svými portréty významných osobností, mezi nimiž byli malíř Josef Mánes, básník Jiří Karásek ze Lvovic, houslová virtuoska Marie Heritesová-Kohnová a operní pěvkyně Ema Destinnová. Jeho portrét Jana Žižky z Trocnova se stal velmi uznávaným a reprodukován byl v několika tisících výtiscích. Kromě toho rád zachycoval krajinu, zejména hrad Rabí a řeku Otavu, která pod ním protékala.

Bém byl členem uměleckých spolků Mánes a Jednota výtvarných umělců. Zemřel ve věku 81 let 13. srpna 1955 v Sušici na následky zápalu plic. Jeho úmrtí nastalo po nešťastném pádu do potoka při malování v oblíbených lokalitách u Stožic a Židlochovického zámku.