#91

Jan Pištěk
(1961)

Pagoda

Pištěk Jan *1961
Pištěk Jan *1961
Pištěk Jan *1961
#91

Jan Pištěk
(1961)

Pagoda

51-100
1 limit
648 zobrazení
150 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 140 000 Kč
22. 4. 2018 13:30

Pagoda, 2017 - akryl a tisk na plátně, rám, 69,5 × 99,5 cm, sign. na rubu J. Pištěk 17Provenience: Získáno z ateliéru autora. Odhadní cena 160 000–200 000 Kč

Jan Pištěk, narozený 10. srpna 1961 v Praze, je významný český akademický malíř a divadelní výtvarník, jehož umělecká dráha se začala formovat již od dětství prostřednictvím kreslení a malování.

Středoškolské vzdělání získal na Výtvarné škole Václava Hollara a v letech 1981-1986 pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením prof. F. Jiroudka, kde se zaměřil na figurální malbu a krajinomalbu. Jeho tvorba se vymykala modernistické manýře, která byla na AVU za normalizace preferována, a Pištěk se proto soustředil především na vlastní tvorbu.

V roce 1987 se účastnil neoficiální výstavy Konfrontace a v následujícím roce Salonu pražských umělců, což mu umožnilo prezentovat svou práci i v zahraničí, jako například na výstavě v Moskevském Paláci mládeže.

Po sametové revoluci, od roku 1990, působil jako asistent v ateliéru prof. Bedřicha Dlouhého. V roce 1993 mu bylo uděleno tvůrčí stipendium v USA, díky kterému strávil následující rok v Jackson Hole ve Wyomingu a v New Yorku. V roce 1995 se rozhodl ukončit pedagogickou činnost a plně se věnovat vlastním projektům, výstavním aktivitám a práci pro film a divadlo. Jan Pištěk žije a tvoří v Praze a Libeři, kde se zaměřuje na malbu, grafiku a design ve filmu a divadle.