datum aukce 06. 10. 2019 13:30
226
prodáno za: 310 000 CZK
vyvolávací cena: 220 000 CZK

27. Nikl Petr *1960

Kočka I., 1987 olej, plátno, 150 × 115 cm, sign. na rubu rukou autora PETR NIKL KOČKA I. 1987 150 × 115 cm

poznámka 1 Odhadní cena 350 000 – 500 000 Kč. Provenience: Dílo pochází z významné sbírky.
poznámka 2 Malba tvoří jednu z mnoha uměleckých poloh všestranného umělce, performera, hudebníka Petra Nikla. Na uměleckou scénu vstoupil v osmdesátých letech 20. století na výstavách Konfrontací jako člen skupiny Tvrdohlaví, kteří demonstrovali svůj zájem o živelnou, expresivní malbu jako protiklad k introspektivní a existencionální tvorbě předchozí generace. Petr Nikl vybočoval svým malířským projevem z převládající estetiky skupiny. Jeho hladké, pečlivě budované malby prozrazují inspiraci protorenesančními italskými malbami, jejichž technická preciznost se stala také Niklovým poznávacím znamením. Niklovy malby druhé poloviny osmdesátých let 20. století, zachycující lidská a zvířecí bezbranná mláďata, jsou vzpomínkou na lidskou něhu, kultivovanost a laskavost. Frontálně pojednané stylizované postavy nezařaditelných bytostí jsou schoulené do sebe a nachází se ve stavu prenatálního stadia, zárodku, obklopeného neurčitým metafyzickým prostorem. Před vnějším světem jsou dosud chráněny. Vyzařují ticho, soustředění a bezpečí. Ke vzpomínkám z dětství se Nikl opakovaně ve své tvorbě vracel, jeho rané obrazy z tohoto období však patří k těm nejšťastnějším

Sál 310 000 CZK 06. 10. 2019 13:46:46
Sál 300 000 CZK 06. 10. 2019 13:46:38
Sál 290 000 CZK 06. 10. 2019 13:46:37
Sál 280 000 CZK 06. 10. 2019 13:46:36
Sál 270 000 CZK 06. 10. 2019 13:46:34
Sál 260 000 CZK 06. 10. 2019 13:46:33
Sál 250 000 CZK 06. 10. 2019 13:46:32
Sál 240 000 CZK 06. 10. 2019 13:46:31
Sál 230 000 CZK 06. 10. 2019 13:46:30
Sál 220 000 CZK 06. 10. 2019 13:46:27