datum aukce 06. 10. 2019 13:30
164
prodáno za: 340 000 CZK
vyvolávací cena: 190 000 CZK

40. Gross František 1909–1985

Tři strojky, 1971 olej, sololit, rám, 60,5 × 91 cm, sign. PN F. GROSS 71, na rubu Vlasta

poznámka 1 Konzultováno s Dr. Janem Vykoukalem. Provenience: Dílo pochází z významné sbírky. Odhadní cena 220 000 – 380 000 Kč.
poznámka 2 Skupina 42 představuje v kontextu českého umění 20. století jeden z nejdůležitějších fenoménů. Inspiraci její představitelé nacházeli v civilistní tematice, v městské krajině, v perifériích a zákoutích a v jejích esteticky nekonvenčních prvcích. V obrazech prázdných měst s továrnami, komíny, automobily, neupravených předměstí jako výmluvných symbolů, či atributů moderní doby s jejím existenciálním obsahem, tematizovali jejich syrovou vizualitu a odkrývali zvláštní poetické a nostalgické kouzlo. Výrazně zastoupen je v nabízené kolekci zejména malíř František Gross. K výtvarně pozoruhodným dílům patří obraz Stožáry (krajina se sloupy a domkem) z roku 1946. Formálně redukovaná městská scenérie reprezentující v podstatě průmyslovou krajinu, oproštěná, syrová síla obrazu je svérázně podtržená esteticky přiznanou strukturou dřevěné podložky. Rozměrná malba Tři strojky z roku 1971 reprezentuje pozdní etapu tvorby Františka Grosse. Ačkoliv malíř v základu recykluje svůj osobitý vizuální slovník z umělecky nejhodnotnějšího období 40. let, malba nicméně přesvědčuje o tom, že ani v této fázi nijak neustrnul a že mu nechyběla potřeba dalšího výtvarného hledání ani tvůrčí kreativita. V této malbě vystupňoval nejen smysl pro dekorativní kvality obrazu zdůrazněné plošnou skladebností a zářivou barevností. Plochu rozehrál s nezávaznou, hravou, takřka popartovou lehkostí a s citem pro nadčasovou grotesknost

Sál 340 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:29
7****5 330 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:23
Sál 325 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:23
7****5 320 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:23
Sál 315 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:23
7****5 310 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:20
Sál 305 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:20
7****5 300 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:20
Sál 295 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:20
7****5 290 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:18
Sál 285 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:18
7****5 280 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:17
Sál 275 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:17
7****5 270 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:16
Sál 265 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:16
7****5 260 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:14
Sál 255 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:14
7****5 250 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:14
Sál 245 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:14
7****5 240 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:13
Sál 235 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:13
7****5 230 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:11
Sál 225 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:11
7****5 220 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:10
Sál 215 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:10
7****5 210 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:09
Sál 205 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:09
7****5 200 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:08
Sál 195 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:08
7****5 190 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:00