#68

Dalibor Chatrný
(1925 – 2012)

Pastely I

Chatrný Dalibor 1925–2012
#68

Dalibor Chatrný
(1925 – 2012)

Pastely I

51-100
1 limit
354 zobrazení
90 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 55 000 Kč
6. 10. 2019 13:30

poznámka 1
Lit.: Tak teď tu, vydal Barrister & Principal ve spolupráci s Danou Chatrnou, 2015, obr. 1598, s. 339. Provenience: Dílo pochází z významné sbírky.
poznámka 2
Umělecká tvorba Dalibora Chatrného zahrnující malby, kresby, grafické listy, objekty, instalace, fotografické interpretace, projekty, je ve své mnohovrstevnatosti obtížně zařaditelná. Nepochybně patří do oblasti konceptuálního umění, land artu, experimentálního a abstraktního umění, aniž bychom v jeho díle dokázali přesně definovat jejich hranice. Spojujícím momentem Chatrného díla je nepřetržitá tvůrčí invence a experimenty s nejrůznějšími technikami a uměleckými projevy s cílem vizualizovat prostým a estetickým způsobem teoretické otázky z oblasti lingvistiky, fenomenologie nebo přírodních fyzikálních jevů. V devadesátých letech 20. století vznikl obsáhlý cyklus obrazů nazvaný Rozbrušováním, v nichž Chatrný uchytil na ploše obrazu trojrozměrné kusy uhlů nebo barevných pastelů. Jejich rozbrušováním vznikly stopy, které odráží barvu a vlastnosti daného materiálu a zároveň se ocitají ve vztahu k okolním barvám, pozadí a celku obrazu. Zkoumání lidského vnímání barvy zopakoval Chatrný také v řadě dalších malířských a konceptuálních cyklů. Originální a autentická tvorba Dalibora Chatrného patří k nejvýznamnějším hodnotám českého umění druhé poloviny 20. století, která bude ještě náležitě doceněna.

Pastely I, 1997–1998 kombinovaná technika, sololit, 64,5 × 53,5 cm, na rubu D. Chatrný 97–98

Dalibor Chatrný se narodil 28. srpna 1925 v Brně. Byl významným moravským výtvarníkem, konceptuálním umělcem, malířem, grafikem a pedagogem, a celý svůj život úzce souvisel s Brnem.

Narodil se do rodiny řídícího učitele Metoděje Chatrného a jeho manželky Marie. Jeho mladší bratr Ivan Chatrný byl rovněž výtvarník a grafik.

Po maturitě na 1. České státní reálce v Brně v letech 1936–1944 studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde měl za učitele významné osobnosti, jako Cyril Bouda, Martin Salcman, Josef Sejpka, František Kovárna a Karel Lidický. Později, v letech 1949–1953, pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Vladimíra Sychry, Vladimíra Silovského a dalších.

Dalibor Chatrný se rovněž věnoval pedagogické činnosti. V letech 1958–1960 učil na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně, a později v letech 1963–1986 vedl oddělení propagační grafiky na téže škole. Kromě toho působil na několika dalších uměleckých institucích, jako Akademie výtvarných umění v Praze, Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, a Janáčkova akademie múzických umění v Brně.

Chatrný začínal převážně v oblasti grafiky a klasické kresby, ale již od konce 50. let 20. století začal experimentovat s novými materiály, formami a tvůrčími postupy. Proslul také tím, že zkoumal výtvarné ztvárnění literárních textů, úpravy fotografií a dalších uměleckých děl. Jeho tvorba odráží jeho inovativní a experimentální přístup k uměleckému vyjádření. Mezi jeho známá díla patří například skulptura "Hnízdo" v univerzitním kampusu v Bohunicích. Zemřel 5. července 2012 v Rajhradu u Brna.