datum aukce 06. 10. 2019 13:30
86
prodáno za: 90 000 CZK
vyvolávací cena: 55 000 CZK

68. Chatrný Dalibor 1925–2012

Pastely I, 1997–1998 kombinovaná technika, sololit, 64,5 × 53,5 cm, na rubu D. Chatrný 97–98

poznámka 1 Lit.: Tak teď tu, vydal Barrister & Principal ve spolupráci s Danou Chatrnou, 2015, obr. 1598, s. 339. Provenience: Dílo pochází z významné sbírky.
poznámka 2 Umělecká tvorba Dalibora Chatrného zahrnující malby, kresby, grafické listy, objekty, instalace, fotografické interpretace, projekty, je ve své mnohovrstevnatosti obtížně zařaditelná. Nepochybně patří do oblasti konceptuálního umění, land artu, experimentálního a abstraktního umění, aniž bychom v jeho díle dokázali přesně definovat jejich hranice. Spojujícím momentem Chatrného díla je nepřetržitá tvůrčí invence a experimenty s nejrůznějšími technikami a uměleckými projevy s cílem vizualizovat prostým a estetickým způsobem teoretické otázky z oblasti lingvistiky, fenomenologie nebo přírodních fyzikálních jevů. V devadesátých letech 20. století vznikl obsáhlý cyklus obrazů nazvaný Rozbrušováním, v nichž Chatrný uchytil na ploše obrazu trojrozměrné kusy uhlů nebo barevných pastelů. Jejich rozbrušováním vznikly stopy, které odráží barvu a vlastnosti daného materiálu a zároveň se ocitají ve vztahu k okolním barvám, pozadí a celku obrazu. Zkoumání lidského vnímání barvy zopakoval Chatrný také v řadě dalších malířských a konceptuálních cyklů. Originální a autentická tvorba Dalibora Chatrného patří k nejvýznamnějším hodnotám českého umění druhé poloviny 20. století, která bude ještě náležitě doceněna.

Sál 90 000 CZK 06. 10. 2019 14:07:18
Sál 85 000 CZK 06. 10. 2019 14:07:16
Sál 80 000 CZK 06. 10. 2019 14:07:14
Sál 75 000 CZK 06. 10. 2019 14:07:13
Sál 70 000 CZK 06. 10. 2019 14:07:08
Sál 65 000 CZK 06. 10. 2019 14:07:07
8****4 60 000 CZK 06. 10. 2019 14:06:55
7****5 55 000 CZK 06. 10. 2019 14:06:54