#18

Václav Špála
(1885 – 1946)

Malá venkovanka

Špála Václav (1885–1946)
Špála Václav (1885–1946)
Špála Václav (1885–1946)
Špála Václav (1885–1946)
Špála Václav (1885–1946)
#18

Václav Špála
(1885 – 1946)

Malá venkovanka

1-50
691 zobrazení
600 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 450 000 Kč
15. 3. 2020 13:30

Poznámka CZ
27,5 × 22 cm, sign. PD tužkou VŠ 18, na rubovém štítku název a datace díla a potvrzení pravosti rukou Jana Špály, potvrzeno též podpisem Dr. Jaroslava Pečírky, Přiložen znalecký posudek PhDr. J. Zeminy a PhDr. M. Dohnalové. , Provenience: obraz pochází z původní brněnské sbírky významného představitele brněnského meziválečného kulturního života. Byl posledním prezidentem Moravské advokátní poradny, a v roce 1933 spoluzakladatelem Odboru přátel umění při Svazu výtvarných umělců v Brně, v jehož vedení byly významné brněnské osobnosti (RNDr. Jaroslav Císař, ředitel Lidových novin, továrník a sběratel František Dvořáček, MUDr. Otakar Teyschl, lékárník Mojmír Helcelet, Ing. Antonín Podrábský, Ing. Josef Král, ing. František Tichý, JUDr. Karel Růžička a JUDr. Josef Slezák, tajemník Konstantin Raclavský, František Venera... všichni významní sběratelé moderního umění).

Malá venkovanka, 1918 - olej, plátno, rám, původní rám přiložen

Václav Špála se narodil 24. 8. 1885 ve Žlunici u Nového Bydžova. V roce 1903 začal studovat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl v ateliérech profesora Vlaho Bukovace a Františka Thieleho, avšak studia nedokončil. Byl vyhledávaným českým akademickým malířem, grafikem a ilustrátorem moderního umění. V letech 1909 - 1911 byl členem SVU Mánes. Poté, co v roce 1911 vystoupil, byl spoluzakladatelem Skupiny výtvarných umělců. V první světové válce sloužil jako voják v letech 1915 - 1916. Od roku 1918 byl členem skupiny Tvrdošíjní a od roku 1925 dopisujícím členem vídeňského Hagenbundu. V letech 1921 - 1946 se znovu přidal k SVU Mánes a v letech 1938-1939 byl jeho předsedou. Jako teoretik a publicista přispíval do řady časopisů a novin.

Jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem, fauvismem a kubismem. Po roce 1923 se zaměřil zejména na krajiny, zátiší a květiny s dominancí jednoho barevného tónu, přičemž modrá barva zůstala dominantní. V 30. letech jeho dílo nabralo vyzrálosti a uvolnění, přičemž často portrétoval sebe a svou rodinu. Byl aktivní člen skupiny Tvrdošíjní, Spolku výtvarných umělců Mánes a výtvarné skupiny Osma. V roce 1945 byl jmenován Národním umělcem. Zemřel 13. 5. 1946 v Praze.