#67

Rudolf Fila
(1932 – 2015)

V – lásky sfingy

Fila Rudolf 1932–2015
Fila Rudolf 1932–2015
Fila Rudolf 1932–2015
#67

Rudolf Fila
(1932 – 2015)

V – lásky sfingy

51-100
281 zobrazení
80 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 80 000 Kč
21. 6. 2020 13:30

Poznámka 2
dohromady

V – lásky sfingy, 1995, P. F. 1983 – 2ks - olej, plátno, kombinovaná technika, papír, 95 × 70 cm, 21,5 × 14,5 cm, sign. LN R. Fila 95, na rubu tužkou RUDOLF FILA 1995 „V – LÁSKY SFINGY“, sign. PD R. Fila

Rudolf Fila se narodil 19. července 1932 v Příbrami na Moravě. Je českým malířem a grafikem, který získal uznání svou různorodou tvorbou. Studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde působil v malířském ateliéru profesora Jána Mudrocha. Po absolvování školy krátce pracoval v Ústředí uměleckých řemesel v Bratislavě.

Fila strávil třicet let na Střední škole uměleckého průmyslu v Bratislavě, kde vyučoval kresbu, figurální studia, aranžérství a výstavnictví. Po sametové revoluci našel nové uplatnění na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde dva roky vedl ateliér volné malby. V současné době žije a tvoří v Bratislavě.

Rudolf Fila je známý svým malířstvím na plátna, která často zobrazují převážně ženská těla nebo detaily těl. Jeho tvorba zahrnuje také grafiku, ilustrace, nefigurativní ilustrace poezie a cykly frotáží. V průběhu času ve svých dílech postupně zjednodušuje až k abstrakci, kde model téměř mizí a ztrácí závislost na vnějších odpozorovaných tvarech. Fila se také věnuje přemalbě již existujících obrazů a reprodukcí známých světových děl.

Jeho tvorba ukazuje evoluci od figurativních a realistických prvků k abstrakci, což svědčí o jeho schopnosti adaptovat se na různé styly a přístupy v uměleckém vyjádření.

Zemřel v roce 2015.