#10

Ladislav Novák
(1925 – 1999)

Soupeři

Novák Ladislav 1925–2003
#10

Ladislav Novák
(1925 – 1999)

Soupeři

Fine Arts
367 zobrazení
15 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
18. 10. 2020 13:30

Soupeři (Les adversaires), 15. 3. 1983|froasáž, papír, rám, sklo, 20,5 × 34,5 cm, sign. LD autorská ligatura, Les adversaires, PD tužkou Vlastě a Poldovi L.

Ladislav Novák, český malíř a spisovatel, se narodil 4. srpna 1925 v Turnově a publikoval také pod pseudonymem Ladislav Hadlíz. Narodil se do rodiny spolumajitele jirchárny v Třebíči. Mezi lety 1936 a 1944 studoval na Gymnáziu v Třebíči, kde se v roce 1941 stal členem místního surrealistického kroužku. Po maturitě v roce 1944 nastoupil do rodinného podniku a současně se věnoval studiu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde se zaměřil na češtinu a dějepis. Studia ukončil v roce 1950 s diplomovou prací Rým a asonace v díle Vítězslava Nezvala.

Nezískal zaměstnání v Praze, a proto v roce 1950 nastoupil jako učitel do střední školy chlapecké v Turnově. V roce 1951 se oženil s Eliškou Bumbovou, a v roce 1952 se jim narodil syn Petr. Po nuceném návratu na západní Moravu vyučoval na různých školách v Třebíči a okolí. Mezi lety 1961 a 1964 působil na základní škole v Hasskově ulici v Třebíči, a od roku 1964 do roku 1979 učil opět na SVVŠ a později na Gymnáziu Třebíč. Po odchodu z gymnázia učil mezi lety 1979 a 1985 na Střední průmyslové škole stavební v Třebíči, a posléze odešel do důchodu.

Ladislav Novák byl předním českým představitelem surrealismu, vynikl i jako básník, a psal konkrétní a fónickou poezii. Ve výtvarném projevu se proslavil specifickou technikou tzv. froasáže, při které zpracovával zmuchlaný papír pomocí čínské tuše a akvarelu. Aktivně se zapojoval do kulturního dění, a od poloviny 50. let působil v třebíčském ochotnickém divadle. Jeho dílo zahrnuje nejenom výtvarnou tvorbu, ale i textové návody k happeningům a účast na samizdatové literatuře po roce 1970. Vystavoval jak v Československu, tak v zahraničí, a to včetně zemí jako Francie, Belgie, Německo, Švýcarsko, USA, Itálie a Španělsko.

V roce 1995 zemřel jeho syn a o několik měsíců později i manželka. Ladislav Novák odešel z tohoto světa 28. července 1999 v Třebíči.