#15

Čeněk Pražák
(1914 – 1996)

Labilifet

Pražák Čeněk 1914–1996
#15

Čeněk Pražák
(1914 – 1996)

Labilifet

Fine Arts
1 limit
332 zobrazení
14 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 14 000 Kč
20. 6. 2021 13:30

Labilifet, 1971 - lept, 5/15, papír, pasparta, rám, sklo, 66,4 × 50,5 cm, sign. PD Čeněk Pražák 71.

Čeněk Pražák se narodil 20. února 1914 v Praze. Byl to sochař, architekt, grafik, malíř, ilustrátor, typograf a fotograf. Ve svém životě prošel několika uměleckými etapami a měl bohatou kariéru jak v Československu, tak po svém odchodu do exilu ve Švýcarsku.

V mládí se věnoval malbě a hudbě, až do roku 1930, kdy začal soukromě studovat malbu u secesního malíře Karla Peterky a později u malíře Ladislava Bradáče. Zároveň se angažoval v odvětví ilustrace a designu, kde spolupracoval s různými nakladatelstvími a vytvářel obálky knih a gramofonových desek.

Po komunistickém převratu v roce 1948 ztratil možnost pracovat jako ilustrátor, což ho donutilo hledat alternativní způsoby obživy. V exilu ve Švýcarsku pokračoval ve své umělecké práci, věnoval se malbě, sochařství a grafice. V 60. letech se připojil ke skupině Máj 57 a aktivně se účastnil výstav.

Významným mezníkem bylo rozhodnutí odejít do zahraničí po okupaci Československa v roce 1968. Emigroval se svou manželkou do Švýcarska, kde pokračoval v umělecké činnosti a stal se členem komorního orchestru v Laufental-Thierstein.

Jeho malířská tvorba se vyznačovala expresivním a kubistickým stylem na počátku 20. století. V 60. letech se začal věnovat abstraktní tvorbě s geometrickými prvky a experimentoval s frotáží a plastickým zpracováním malířského materiálu. V exilu se jeho práce vyznačovala konstruktivistickým abstraktním stylem, ve kterém využíval organických linií a kontrastní barevnosti.

Čeněk Pražák zanechal v uměleckém dědictví rozmanitou paletu děl, která odrážejí jeho talent a uměleckou vizi. Zemřel 18. října 1996 ve švýcarském Dittingenu.