datum aukce 27. 03. 2022 13:30
3
148
prodáno za: 6 000 CZK
vyvolávací cena: 5 000 CZK

3. Chatrný Dalibor 1925–2012

Bez názvu, 1969 | serigrafie, 13/15, papír, rám, sklo, 42 × 29,5 cm, sign. PD D. Chatrný 69

Poznámka: Grafická tvorba patřila k jednomu z mnoha médií, kterým se Dalibor Chatrný dlouhodobě věnoval, a uplatňoval v ní, podobně jako v dalších oblastech, tvůrčí přístupy a experimenty překračující běžně užívané postupy. Zejména v šedesátých letech 20. stol. zkoušel Chatrný různé posuny v grafice, například perforování nebo použití nové technologie – sítotisku, která nabízela nové možnosti práce s odosobněným autorským rukopisem, tvorbou velkých barevných ploch a nových tiskařských postupů. Techniku, která se stala prostředkem pro vyjádření nových uměleckých tendencí pop artu i op artu, využil Chatrný v černých sítotiskových tiscích s bílými negativními body v roce 1968–69. Geometrická skladba bodů řazených podle určitého schématu a konstrukce odpovídala povaze sítotisku s možností postupovat podle určitého zvoleného a kontrolovaného systému.

*****7 6 000 CZK 27. 03. 2022 13:34:52