Poznámka: | Grafická tvorba patřila k jednomu z mnoha
médií, kterým se Dalibor Chatrný dlouhodobě
věnoval, a uplatňoval v ní, podobně
jako v dalších oblastech, tvůrčí přístupy
a experimenty překračující běžně užívané
postupy. Zejména v šedesátých letech
20. stol. zkoušel Chatrný různé posuny
v grafice, například perforování nebo použití
nové technologie – sítotisku, která nabízela
nové možnosti práce s odosobněným
autorským rukopisem, tvorbou velkých
barevných ploch a nových tiskařských postupů.
Techniku, která se stala prostředkem pro
vyjádření nových uměleckých tendencí
pop artu i op artu, využil Chatrný v černých
sítotiskových tiscích s bílými negativními
body v roce 1968–69. Geometrická skladba
bodů řazených podle určitého schématu
a konstrukce odpovídala povaze sítotisku
s možností postupovat podle určitého
zvoleného a kontrolovaného systému. |
Dalibor Chatrný se narodil 28. srpna 1925 v Brně. Byl významným moravským výtvarníkem, konceptuálním umělcem, malířem, grafikem a pedagogem, a celý svůj život úzce souvisel s Brnem.
Narodil se do rodiny řídícího učitele Metoděje Chatrného a jeho manželky Marie. Jeho mladší bratr Ivan Chatrný byl rovněž výtvarník a grafik.
Po maturitě na 1. České státní reálce v Brně v letech 1936–1944 studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde měl za učitele významné osobnosti, jako Cyril Bouda, Martin Salcman, Josef Sejpka, František Kovárna a Karel Lidický. Později, v letech 1949–1953, pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Vladimíra Sychry, Vladimíra Silovského a dalších.
Dalibor Chatrný se rovněž věnoval pedagogické činnosti. V letech 1958–1960 učil na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně, a později v letech 1963–1986 vedl oddělení propagační grafiky na téže škole. Kromě toho působil na několika dalších uměleckých institucích, jako Akademie výtvarných umění v Praze, Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, a Janáčkova akademie múzických umění v Brně.
Chatrný začínal převážně v oblasti grafiky a klasické kresby, ale již od konce 50. let 20. století začal experimentovat s novými materiály, formami a tvůrčími postupy. Proslul také tím, že zkoumal výtvarné ztvárnění literárních textů, úpravy fotografií a dalších uměleckých děl. Jeho tvorba odráží jeho inovativní a experimentální přístup k uměleckému vyjádření. Mezi jeho známá díla patří například skulptura "Hnízdo" v univerzitním kampusu v Bohunicích. Zemřel 5. července 2012 v Rajhradu u Brna.