#5

Václav Radimský
(1867 – 1946)

Jarní vody

Václav RADIMSKÝ (1867 - 1946)
Václav RADIMSKÝ (1867 - 1946)
Václav RADIMSKÝ (1867 - 1946)
Václav RADIMSKÝ (1867 - 1946)
Václav RADIMSKÝ (1867 - 1946)
Václav RADIMSKÝ (1867 - 1946)
#5

Václav Radimský
(1867 – 1946)

Jarní vody

1 limit
1262 zobrazení
Vyvolávací cena: 850 000 Kč
11. 4. 2021 18:00

Spodní odhadní cena
1200000
Horní odhadní cena
1300000

Název: Jarní vody Datace: po roce 1920 Technika: olej na kartonu Signováno: vpravo dole V. Radimský Rozměry malby: 68 x 98 cm Celkové rozměry: 88 x 118 cm Stav: velmi dobrý, viz foto Vystaveno: Nový salón Bubeš, rok 1938, výstava V. Radimského, pod číslem 5. Vystaveno: ZNOVUOBJEVENÁ MISTROVSKÁ DÍLA ze soukromých sbírek, od 21. 11. do 30. 11. 2019, výstavní prostory Galerie Zlatá husa, Dlouhá 12, Praha 1, výstavu pořádala společnost Starožitnosti-Galerie USTAR ve spolupráci s Art collections URBAN, dílo reprodukováno v katalogu na straně 51. Znalecký posudek: PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová Předložený obraz Jarní Vody, pohled na vysoké stromy na břehu řeky v pozadí kompozice, na rozkvetlý travnatý pruh uprostřed záběru a kvetoucí vodní rostliny v popředí, na místo, ve kterém se slévají meandry řeky, je nepochybnou a krásnou prací krajináře Václava Radimského z doby po roce 1920, kdy se po skončení první světové války navrátil z Francie domů. V době kdy Radimský žil v Giverny byla jeho stálou inspirací řeka Seina, po návratu do svého rodného domu v Pašince u Kolína, se se stejným zaujetím věnoval řece Labi a jejím zátokám, stráním, loukám a polím v širokém okolí. Předložený obraz charakterizuje působivá kompozice a efektní skladba barevných tónů, celá škála zelených, hnědých a modrých od světlých až po tmavé valéry. Výsledný dojem působí emotivně a radostně, Radimský výstižně zobrazil náladu začínajícího léta, kdy je ještě příroda svěží a všechno kvete. Předložený obraz Jarní vody příkladně dokumentuje Radimského krajinářské mistroství. Originalita díla konzultována a potvrzena PhDr. Michaelem Zachařem.

Václav Radimský se narodil 6. října 1867 v Kolíně nad Labem. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a poté na Akademii výtvarných umění ve Vídni pod vedením profesora E. Lichtenfelsa. Václav Radimský byl známým českým malířem, který se významně uplatnil ve Francii, kde přišel do úzkého kontaktu s impresionismem. Tento styl poté zprostředkoval české umělecké scéně. Ve Francii žil v oblasti Giverny, kde maloval místní krajinu. Po první světové válce se vrátil zpět do Čech, kde se soustředil na malbu okolí Labe a Kolína. Jeho malby byly silně ovlivněny stylem francouzského impresionisty Claude Moneta. Charakterizovaly je výrazné barvy, vzdušná a světelná atmosféra a často nesly určitou emotivní náladu. V roce 2006 mu byla uspořádána autorská výstava ve Východočeské galerii v Pardubicích. Václav Radimský zemřel 31. ledna 1946 v Kolíně nad Labem.