#22

Jitka Kolínská
(1930 – 1992)

Mrtvý čas

Jitka Kolínská (1930 - 1992) VELKÝ FORMÁT
#22

Jitka Kolínská
(1930 – 1992)

Mrtvý čas

713 zobrazení
1 000 000 Kč
Starožitnosti-Galerie USTAR s.r.o.
Vyvolávací cena: 250 000 Kč
15. 5. 2022 18:00

Spodní odhadní cena
550000
Horní odhadní cena
750000

Mrtvý čas, rok 1957, olej na plátně, rozměry malby: 130 x 120 cm, signováno na rubu Jitka Kolínská s autorským přípisem, s uvedením názvu díla, datací a výstavním štítkem, rámováno, malba v původní stavu s mírným poškozením, poškozený rám. Předložená vynikající velkoformátová práce je vysoce reprezentativním zástupcem magického realismu z ruky malířky Jitky Kolínské, jedné ze zakládajících členů Skupiny Máj 57. Dílo Kolinské srovnatelné galerijní kvality a významu se na českém a světovém aukčním trhu ještě dosud nikdy nedražilo. Provenience: významná privátní sbírka, původně získáno přímo od autorky Vystaveno: Galerie Fronta, Praha, rok 1991 (poslední autorská výstava Jitky Kolinské) Znalecký posudek: PhDr. Rea Michalová

itka Kolínská, narozena 24. září 1930 v Praze, byla významná česká malířka, grafička a ilustrátorka, známá především díky svému přínosu v oblasti ilustrací do dětských knih. Její život a tvorba odrážejí širokou škálu uměleckých aktivit.

Kolínská zahájila své výtvarné studium na soukromé Škole dekorativních umění u Jaroslava Masáka v letech 1945–1947. Následně pokračovala na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studovala u významných učitelů Vladimíra Sychry a Vladimíra Pukla v letech 1947–1953. Během svého studia se stala jedním ze zakladatelů Skupiny Máj 57, spolu s dalšími umělci jako Richard Fremund, Robert Piesen a Jiří Martin.

V roce 1956 se Kolínská zúčastnila výstavy skupiny Roter Reiter v německém Trauensteinu u Mnichova. Již v roce 1957 měla svou první samostatnou výstavu v Galerii Čs. spisovatele v Praze. V průběhu své kariéry obdržela ocenění za ilustrace, konkrétně v roce 1976 získala cenu ministerstva kultury za svou práci na knize "Tolstoj dětem."

Jitka Kolínská se věnovala různorodým uměleckým technikám a stylům. Koncem 40. let experimentovala s grafikou a vytvářela monotypy s motivy nočního města. V 50. letech se věnovala malbě, především zátiším, a její styl byl charakterizován křehkými a dekorativními kompozicemi.

V pozdějších letech se její díla stala více lyrickými a objevila se v nich inspirace magickým realismem. V sedmdesátých letech přešla k technice koláže, kde kombinovala barevné koláže s kresbou. Vedle svého výtvarného působení se věnovala především knižní ilustraci, a to zejména do dětských knih a omalovánek.

Jitka Kolínská patří mezi významné osobnosti českého výtvarného umění, její ilustrace pro dětské knihy zůstávají ceněným a inspirativním dílem. Její umělecký odkaz pokračuje v obohacování české kultury o estetické a pohádkové prvky.

Zemřela 10. srpna 1992 v Praze.