#46

František Cína Jelínek
(1882 – 1961)

Zmiják z Vysočiny

Cína - Jelínek František (1882 - 1961)
#46

František Cína Jelínek
(1882 – 1961)

Zmiják z Vysočiny

445 zobrazení
Vyvolávací cena: 19 000 Kč
21. 5. 2020 19:00

Název: Zmiják z Vysočiny Datace: rok 1932 Technika: olej na plátně Signováno a datováno: vlevo dole Cína- Jelínek 32 Rozměry malby: 70,5 x 50,5 cm Rozměry s rámem: 89 x 69 cm Stav: původní - velmi dobrý, viz foto, nepatrně poškozeno Poznámka: sběratelsky zajímavé a cenné dílo s figurální tematikou

František Cína Jelínek se narodil 6. června 1882 v Praze-Karlíně. Byl českým krajinářským malířem.

František Cína Jelínek vystudoval gymnázium v ​​Křemencově ulici v Praze. Poté přešel na čtvrtou třídu uměleckoprůmyslové školy a následně studoval na pražské Akademii výtvarných umění. Na Akademii ho vedli profesorové Vojtěch Hynais a Rudolf Otto von Ottenfeld.

Jeho dílo bylo charakterizováno realismem a romantismem. Maloval především přírodní krajiny, a to venku na venkově, kde se vyhýbal prvkům civilizace. Jeho krajinářská tvorba byla plná dynamiky. Později si postavil chalupu v Křižánkách, kde strávil zbytek svého života.

Obrazy Františka Cíny Jelínka jsou umístěny především v galeriích v České republice.

František Cína Jelínek zemřel 3. února 1961 v Praze.