archivovaná položka, aukce již skončila

datum aukce 26. 03. 2017 16:00
581
vyvolávací cena: 70 000 CZK

14. Janoušek František (1890-1943)

Milenci, rok 1906, akvarel, tuš na papíru, rozměry 29,2 x 27 cm, signováno a datováno vlevo dole Janoušek 1906, rámováno, paspartováno a zaskleno. Jako juvenilie patřící k ojedinělým časným dokladům tvorby malíře patřícího k předním reprezentantům českého surrealismu je akvarel nejen vzácným unikátem, ale i raritou. Souznívá dosud se secesním dekorativismem a předjímá pozdější umělcovy kresby pro humoristické časopisy (např. Dobrá kopa) příznačné formulacemi výrazů tváří, výrazovou střídmostí a tvarovými zkratkami. Je též vrcholným dílem české karikaturní tvorby. Znalecký posudek: Doc. PhDr. Josef Maliva