archivovaná položka, aukce již skončila

datum aukce 26. 03. 2017 16:00
563
vyvolávací cena: 90 000 CZK

17. Holan Karel (1893-1953)

Krajina s kostelem, okolo roku 1950, olej na kartonu, rozměry 44 x 51 cm, signováno vpravo dole K Holan, rámováno. Programová neatraktivnost a věcnost motivu tohoto díla je pregnantním dokladem programu tzv. sociální skupiny (HoHoKoKo) a zřetelně zviditelňuje ryze estetické hodnoty obrazu spočívající v kultivovaném ladění jemných barevných tónů a dokonale vyvážené kompozici. Tím se obraz přiřazuje k mimořádně zdařilým českým malbám galerijního charakteru. Dobové pocity odcizení a smutku převrstvuje na obrazu nevšední krása a harmonie všední reality. Znalecký posudek: PhDr. Jaroslav Pelikán Znalecký posudek: Doc. PhDr. Josef Maliva