#42

Teodor Rotrekl
(1923 – 2004)

Letadla v hangáru

Teodor Rotrekl
#42

Teodor Rotrekl
(1923 – 2004)

Letadla v hangáru

485 zobrazení
320 000 Kč
1. 11. 2018 18:00

olej, překližka
39 x 107 cm
1964
sign. PD Rotrekl 64
1923 - 2004

Letadla v hangáru

Teodor Rotrekl se narodil 1. června 1923 v Brně. Byl český výtvarník a ilustrátor, známý především svými ilustracemi v žánru sci-fi a také pracemi pro dětskou naučnou literaturu.

Rotrekl prošel uměleckým vzděláním na gymnáziu a Škole uměleckých řemesel v Brně. V roce 1942 pokračoval ve studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, která kvůli válečným událostem dokončil až v roce 1949.

Své umělecké aktivity začal v roce 1950 prací pro SNDK (Státní nakladatelství dětské knihy), kde ilustroval například knihu Pavla Kohouta "O černém a bílém". Od roku 1954 působil v Mladé frontě. Specializoval se na ilustrování vědeckofantastických románů od autorů jako Stanisław Lem, František Běhounek a další. Pracoval také pro další nakladatelství a časopisy.

V roce 1959 se připojil k umělecké skupině Radar, která se stavěla proti socialistickému realismu. V roce 1970 byla skupina rozpuštěna, a v 70. letech měl Rotrekl kvůli odmítnutí sovětské invaze zakázáno vystavovat v pražských galériích. Po roce 1980 se mohl opět věnovat publikaci svých prací a zaměřil se především na sci-fi až do své smrti.

Teodor Rotrekl vystavoval svá díla na různých místech, včetně Divadla Semafor, Galerie Československých spisovatelů, v Německu, Galerie bratří Čapků, Domu kultury v Šumperku a v Jihlavě.

Zemřel v roce 2004 v Horním Bezděkově u Kladna, kde žil se svou manželkou Tamarou, která byla také výtvarnicí. Teodor Rotrekl zanechal bohaté dědictví, včetně ilustrací pro časopis Československý voják, nástěnných maleb pro poštu v Přelouči a ilustrací k mnoha knihám, publikacím a učebnicím.