#9

Bohumil Ullrych
(1893 – 1948)

Přístav v Jacksonville

Bohumil Ullrych
#9

Bohumil Ullrych
(1893 – 1948)

Přístav v Jacksonville

514 zobrazení
15 000 Kč
Vyvolávací cena: 15 000 Kč
7. 11. 2019 18:00

olej, plátno
rozměry
67 x 84
rok vzniku
1929
signatira
sign. PD B. Ullrych 29
malíř, krajinář a figuralista, své náměty čerpal z okolí Březnice a Příbramska. V letech 1917 - 1934 byl členem Umělecké Besedy. Jeho práce jsou součástí stálé expozice v Galerii Ludvíka Kuby v Březnici. Vystavoval např. 1918 – Praha (Topičův salon), zastoupen na výstavě 1973 – Praha (České malířství, Mánes). V díle B. Ullrycha postřehneme dvě zdánlivě protichůdné polohy: přírodní romantismus a konservativní náklonnost k venkovské idyle a k starobylému světu
1893-1948

Přístav v Jacksonville

Bohumil Ullrych, český krajinář, malíř, výtvarník a pedagog, se narodil 12. prosince 1893 ve Velkém Boru u Klatov. Jeho umělecká dráha a tvorba zanechaly výraznou stopu v českém výtvarném prostředí.

Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a následně pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze. Získal zde hluboké znalosti a dovednosti, které později zužitkoval ve své tvorbě i pedagogické činnosti.

Bohumil Ullrych proslul zejména jako krajinář, jehož dílo reflektovalo krásu české krajiny. Maloval svěží a výrazné obrazy přírody, zachycující různé roční období a atmosféru venkovských scén. Jeho obrazy často obsahovaly realistické a emocionální vyjádření.

Výtvarně působil nejen jako malíř, ale také jako výtvarný referent v redakci Lidových novin. Jeho tvorba měla vliv na tehdejší vnímání umění a kulturního dění.

Bohumil Ullrych se účastnil mnoha výstav, kde měl příležitost prezentovat své umění širokému publiku. Mezi významné výstavy patří výstava v Topičově salonu v Praze v roce 1918 a účast na výstavě Českého malířství v Mánesu v roce 1973.

Jeho životní cesta doznala ukončení 7. února 1948 v Praze, kde zemřel ve věku 54 let. Bohumil Ullrych však svojí tvorbou a odkazem nadále obohacuje českou výtvarnou historii a zůstává důležitým představitelem českého krajinářství.