rok | 2009 |
technika | 6x litografie |
rozměr | 32,5 x 19 |
signatura | vše sign. DU Oldřich Kulhánek 2009 |
stav díla | soubor tří litografií Oldřicha Kulhánka Eroticon vznikl v listopadu 2009 z popudu velkého sběratele grafiky a umění, pana Christose Giannakose. Na základě básní řeckého sběratele vznikly nejprve skici, a poté první soubor tří litografií. Každá z nich má název vztahující se k básni. Po vzniku tohoto souboru následovaly diskuze, jestli by soubor nešlo rozšířit nejen o vnímání erotiky, ale také lásky, touhy a rodiny (jak už napovídá řecký název Oniricon), a vznikly tak další tři litografie. Oba soubory na sebe navazují, odkazují se navzájem a tvoří tak ucelený celek. Erotika střídá lásku, touha lásku mateřskou, vše ale protíná mistrovské zvládnutí figury, tématu a podstaty člověka, což Mistr grafické tvorby Oldřich Kulhánek dokazoval svojí tvorbou po celá léta. Soubory vyšly v nákladu 100 tisků, 20 vázaných v kůži a 80 jako volné listy. Na českém trhu se objevily pouze v jednotkách kusů, celý náklad je v rukách Galerie Xotaris v Athénách. Nabízené dva soubory celkem šesti litografií jsou na českém trhu zcela poslední. |
autor | 1940-2013 |
Oldřich Kulhánek se narodil 26. února 1940 v Praze. Jeho výtvarná dráha započala na Výtvarné škole v Praze a pokračovala od roku 1958 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Karla Svolinského, pod jehož vedením prožil svá učednická léta, která položila základy jeho umělecké kariéry. Kulhánekova tvorba byla ve znamení grafiky a kresby, zaměřená zejména na lidskou fyziognomii.
Během sedmdesátých let čelil Kulhánek mnoha výzvám, včetně zatčení StB v březnu 1971 za údajné hanobení představitelů komunistických zemí svými grafickými listy. Toto období bylo pro něj charakteristické úplným zákazem výstav, spolupráce s nakladatelstvími a veřejné publicity. Přesto díky svým přátelům z různých částí Evropy neztrácel kontakt s výtvarnou scénou.
Po roce 1989 se situace v České republice dramaticky změnila, což mu umožnilo volné cestování a navázání nových kontaktů. V roce 1990 poprvé navštívil USA a během devadesátých let se zapojil do různých workshopů a seminářů. V letech 1992 až 1993 navrhoval české bankovky a je také autorem řady českých poštovních známek.
Je hodno zmínky, že Oldřich Kulhánek navrhl poštovní známku s portrétem prezidenta České republiky Václava Klause. Měl také řadu výstav a jeho díla jsou zastoupena v prestižních galeriích, jako je Albertina ve Vídni, Kupferstichkabinett v Drážďanech či The Art Institute v Chicagu.
Oldřich Kulhánek zemřel 23. ledna 2013. V době svého života byl prezidentem Nadace Hollar a žil a pracoval v Praze.