#10

Radek Pilař
(1931 – 1993)

Rumcajs s Cipískem

Radek Pilař
#10

Radek Pilař
(1931 – 1993)

Rumcajs s Cipískem

474 zobrazení
50 000 Kč
Vyvolávací cena: 10 000 Kč
19. 11. 2020 18:00

litografie
48 x 37 cm
1980
sign. PD Radek Pilař 80
pasparta
autorský tisk
1931 - 1993

Rumcajs s Cipískem

Jan Svankmajer se narodil 23. dubna 1934 v Písku. Byl český malíř, grafik, ilustrátor, režisér a učitel. Jan Svankmajer je známý jako tvůrce portrétu Večerníčku a postaviček Rumcajse, Manky a Cipíska. Získal titul čestného občana města Jičína.

Jan Svankmajer studoval na Akademii výtvarných umění u profesora Vlastimila Rady. Po absolvování se věnoval převážně malbě a byl ovlivněn prvky moderny. Ve své malbě byl inovativní a v některých ohledech předstihl dobu. Svankmajer byl všestranně nadaný umělec, který se neomezoval pouze na malbu, ale rozvíjel svou kreativitu v různých uměleckých oblastech.

Svankmajer začal experimentovat s filmem již v šedesátých letech. Ilustroval knihy pro děti a věnoval se tvorbě pro Československou televizi. Jeho práce byla široce akceptována, a to zejména ve světě televizních dětských programů.

V devadesátých letech se Jan Svankmajer věnoval také videoartu a stal se v Česku zakladatelem tohoto média. Jeho práce v oblasti videoartu představovala další fázi jeho uměleckého rozvoje a zdůrazňovala jeho nekompromisní a inovativní přístup.

Jan Svankmajer zanechal trvalý otisk ve světě umění, a jeho tvorba dodnes inspirovala mnoho umělců. Zemřel 7. února 1993 v Praze.