#14

Petr Nikl
(1960)

Atlas velký: Hadí motýl IV

Petr Nikl
#14

Petr Nikl
(1960)

Atlas velký: Hadí motýl IV

293 zobrazení
5 000 Kč
25. 3. 2021 18:00

litografie
33 x 33 cm
2019
sign. PD Petr Nikl 2019
popis
45/60
1960

Atlas velký: Hadí motýl IV

Petr Nikl, narodil se 8. listopadu 1960 v Gottwaldově, je všestranný český umělec, jehož talent se projevuje v malbě, ilustraci, psaní, hudbě i divadle.

Po absolvování Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením profesorů Arnošta Paderlíka a Jiřího Ptáčka. Nikl je držitelem několika prestižních ocenění, včetně Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1995 a tří cen za „Nejkrásnější knihu roku“ udělených Ministerstvem kultury v letech 1997, 2001 a 2002. Jeho díla byla přeložena do mnoha jazyků, což svědčí o mezinárodním uznání jeho práce.

Byl členem umělecké skupiny Tvrdohlaví a je známý pro svou decentní barevnost v obrazech. Nikl je také autorem několika knih pro děti a mládež, za knihu "Záhádky" získal v roce 2008 Magnesii Literu.

Ve své tvorbě se neomezuje pouze na jedno médium, angažuje se v divadelních performancích, hudebně spolupracuje s různými soubory a v roce 2016 vydal album "Vosa". Jako iniciátor a programátor se podílí na kulturních akcích, jako je šestitýdenní projekt Hnízda her. Ve své fotografické tvorbě se věnuje tématu portrétu v cyklu "Netopýří princezny".