#43

Alexander Calder
(1898 – 1976)

Pocta Benu Shahnovi

Alexander Calder
#43

Alexander Calder
(1898 – 1976)

Pocta Benu Shahnovi

Poster
1 limit
459 zobrazení
1 300 Kč
Vyvolávací cena: 1 200 Kč
10. 7. 2018 18:00

lehce poškozený papír
litografie
98,7 x 64,5 cm
provenience
vydal Mourlot graphics - Kennedy graphics
1898 - 1976

Pocta Benu Shahnovi

Alexander Calder se narodil 22. července 1898 v Lawntonu, Pennsylvania, USA. Studoval na Stevens Institute of Technology v Hoboken, New Jersey, kde získal titul v roce 1919. Poté, co získal inženýrský titul, pracoval krátce jako hydraulický inženýr a kreslíř pro New York Edison Company.

V roce 1926 se Calder přestěhoval do Paříže, kde se zapsal na Académie de la Grande Chaumière a založil si vlastní ateliér. Během svého pobytu v Paříži se spřátelil s řadou avantgardních umělců, včetně Fernanda Légera, Jeana Arpa a Marcela Duchampa. V Paříži také potkal svou budoucí manželku Louisu Jamesovou, dceru Edwarda Holtona Jamese.

Po návratu do Ameriky v roce 1933 se Alexander Calder usadil s rodinou na farmě v Roxbury, Connecticut, kde strávil značnou část své kariéry. Během 2. světové války se pokusil připojit k mariňákům jako kamufleur, ale byl odmítnut.

Calder byl známý svými inovativními mobilními telefony, což byly kinetické sochy poháněné motory nebo vzduchovými proudy, které využívaly náhodu ve své estetice. Vytvořil také monumentální veřejné sochy a další umělecká díla.

Alexander Calder zemřel 11. listopadu 1976, krátce po zahájení velké retrospektivní přehlídky ve Whitney Museum v New Yorku.