technika | akvarel, papír |
rozměr | 47,5 x 68 cm |
signatura | sign. PD M. J. Černý |
autor | 1935-2007 |
Josef D. Černý se narodil 28. září 1915 v Malejovicích u Uhlířských Janovic, okres Kutná Hora. V roce 1945 ukončil studium na Ukrajinské akademii v Praze, kde byl žákem akademického malíře a profesora Jana Ivana Kulce.
Svou uměleckou kariéru zahájil v roce 1945, kdy poprvé samostatně vystavoval svá díla v Kutné Hoře. Během života prezentoval své práce na výstavách v Praze a Uhlířských Janovicích.
Josef D. Černý byl český akademický malíř, grafik a pedagog, známý pod signaturou J. D. Černý a přezdívkou "Připínák". Jeho díla jsou často kromě podpisu signována červeným otiskem hlavičky připínacího špendlíku, což se stalo jedním z jeho charakteristických rysů.
Působil také jako lektor na Lidové akademii umění, kde vyučoval dějiny umění a výtvarné techniky. V sedmdesátých letech pracoval jako vedoucí v Ústavu pro zemědělský průzkum půd v Praze-Suchdol (dnes Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy).
Josef D. Černý zemřel 4. srpna 1996 v Praze.