datum aukce 22. 01. 2020 18:00
157
vyvolávací cena: 10 000 CZK

3. Georg Matthaüs Seutter

Planispherium Coeleste

technika kolorovaná mědirytina
rozměr 49,3 x 57 cm
rok 1730
signatura značeno DU v desce Sc. Melchior Rein aqua forti
stav díla uprostřed přeloženo, při okrajích zašpiněný papír, 2 x při okraji natrženo. Vzácná dekorativní nebeská mapa publikovaná v Augsburgu kolem roku 1730. Mapa obsahuje dvě mapy severní a jižní oblohy s alegorickými vyobrazeními souhvězdí, vypracovaných Seutterem podle pozorování astronoma Johannese Hevelia. Diagram v pravém horním rohu ukazuje měsíční oběžnou dráhu a fáze měsíce, zatímco další v levém horním rohu představuje den a noc na Zemi s citacemi z Genesis. Pět dalších diagramů v dolní části představuje měsíční oběžnou dráhu a fáze měsíce, různé planetární hypotézy Tycha de Brahe, Koperníka, Ptolemaia a roční oběžnou dráhu Slunce a roční období.
provenience
autor 1678 - 1757