#53

Bohumír Jaroněk

Bohumír Jaroněk
Bohumír Jaroněk
Bohumír Jaroněk
Bohumír Jaroněk
#53

Bohumír Jaroněk

3 limity
587 zobrazení
170 000 Kč
WEINBERG | Galerie
WEINBERG | Galerie
Vyvolávací cena: 50 000 Kč
24. 2. 2021 19:00

1228_Na trhu zcela výjimečně se vyskytující reprezentativní práce s vynikajícími autorovými detaily. Celkovou senzitivnost malby ještě akcentuje původní adjustace. Sběratelskou atraktivitu zvyšuje i provenience obrazu, který pochází se sbírky rodiny Leoše Janáčka. Obdobně významná Jaroňkova práce doposud nebyla dražena. Olej plátno, 65x77cm, signováno vpravo dole, datováno 1904. Děkujeme PhDr. Mgr. M. Zachařovi za ověření.

Bohumír Jaroněk se narodil 23. dubna 1866 ve Zlíně. Studoval odbornou školu pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí a následně se pokusil přijmout na Uměleckoprůmyslovou školu ve Vídni, ale nebyl přijat. Získal si uznání jako návrhář majolikové výzdoby v Kopřivnici a během svých cest rozvíjel své řemeslné dovednosti.

Pracoval v Budapešti, kde působil 7 let jako dekoratér, kreslíř a kolorista ve fotoateliéru Strelisky. Během této doby také cestoval do různých zemí, včetně Egypta, Palestiny, Sýrie, Turecka, Řecka, Belgie, Francie, Itálie, Německa, Rakouska a balkánských států. Jako člen výtvarného odboru Umělecké besedy vystavoval akvarely z Orientu.

Od roku 1900 začal pracovat ve Valašském Meziříčí v ateliéru svých sourozenců. V roce 1903 poprvé vystavil svá díla ve Štramberku a následující roky měl výstavy v Moravské Ostravě a ve vídeňském Hagebundu, kde se stal členem. Před první světovou válkou byl aktivním členem Sdružení výtvarných umělců moravských.

V roce 1909 se rodina Jaroňků přestěhovala do Rožnova pod Radhoštěm, kde spolu s bratrem Aloisem založil Uměleckovýtvarné dílny a Malírnu keramiky a porcelánu. Byl také hlavním mluvčím a místopředsedou Sdružení výtvarných umělců moravských.

Bohumír Jaroněk sehrál klíčovou roli v založení Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Inicioval vznik Valašského musejního a národopisného spolku a v letech 1911–1926 byl jeho předsedou. Jeho snahou bylo vytvořit sbírku roubené architektury, která by zachytila původní prostředí.

Bohumír Jaroněk zemřel 18. ledna 1933 v Baťově nemocnici ve Zlíně. Jeho dílo zahrnuje barevné dřevoryty, oleje, a také je považován za zakladatele moderního moravského výstavního plakátu. Patří k předním představitelům evropské secese, zejména v grafické tvorbě založené na plošném dekorativismu. Jaroněk byl také známý svými krajinomalbami, které zobrazovaly valašské chalupy a města, zejména Štramberk.