#35

Jan Zrzavý
(1890 – 1977)

Poutníci do Emauz

Jan Zrzavý (1890-1977) - Poutníci do Emauz
Jan Zrzavý (1890-1977) - Poutníci do Emauz
Jan Zrzavý (1890-1977) - Poutníci do Emauz
Jan Zrzavý (1890-1977) - Poutníci do Emauz
#35

Jan Zrzavý
(1890 – 1977)

Poutníci do Emauz

Paintings
6 limitů
1321 zobrazení
Prodáno za
700 000 Kč
WEINBERG | Galerie
WEINBERG | Galerie
Vyvolávací cena: 200 000 Kč
10. 5. 2023 20:00

Popis

4726 Kombinovaná technika (tempera, tužka) na plátně, 42 x 51cm, nesignováno. Písemná expertiza PhDr. J. Orlíková autorka monografie Jana Zrzavého.

 

ODHADNÍ CENA: 2.500.000 - 3.500.000 Kč

 

Mimořádně citlivě pojaté dílo z vrcholného a sběratelsky vyhledávaného období zpracovává pro Zrzavého typický námět postav. Velice působivě pojaté téma ve výtvarníkově kresebném mistrovství vynikajícím způsobem reprezentuje umělcův zájem o redukci tvaru do oblých forem, které se staly pro jeho autorský rukopis téměř příznačné. Typika obličeje odkazuje k plátnům Leonarda da Vinci, Albrechta Dürera a Lucase Cranacha, jejichž tvorbou byl Zrzavý soustavně přitahován. Kompozičně kresba navazuje na téma Kleopatry, k němuž se malíř opakovaně vracel. Práce je velice kvalitním a po sběratelské stránce nesmírně cenným příkladem Zrzavého kresebného mistrovství. Při konzultacích posouzeno PhDr. J. Orlíkovou, Mgr. D. Halatou.

O autorovi

Jan Zrzavý se narodil 5. listopadu 1890 v obci Vadín, která se nyní nazývá Okrouhlice. Jeho rodiče byli řídícím učitelem Janem Zrzavým a učitelkou Vilemínou, rozenou Kaizlovou. Jan byl šestým dítětem v rodině, měl pět starších sourozenců a ještě dva mladší.

Jeho studijní cesta byla pestrá. Navštěvoval několik škol, včetně gymnázia v Havlíčkově Brodě, měšťanské školy v Kutné Hoře a Přibyslavi, a stavební průmyslovku v Brně v roce 1905. Kvůli vážnému onemocnění však neměl perspektivu dlouhého života a otec mu povolil studia malířství. Jan Zrzavý se v roce 1906 pokusil o přijetí na Akademii výtvarných umění v Praze, ale neuspěl. Nakonec studoval na soukromých malířských školách, včetně školy Karla Reisnera, školy Vladimíra (Františka) Županského a ateliéru Františka Ženíška. V letech 1907-1909 studoval na Uměleckoprůmyslové škole u profesora Dítěte, ale byl vyloučen.

Jan Zrzavý byl významnou postavou českého výtvarného umění a představitelem avantgardy začátkem 20. století. Byl známý svými pracemi v oblasti malby, grafiky a ilustrace. Jeho umělecký styl byl ovlivněn hnutím Jugendstil, německým secesním protějškem. Zrzavý se proslavil zejména svými barevnými dřevořezy, zobrazujícími především ptáky, a hlubotisky aktů a erotických ex libris. Také se věnoval scénografii a spolupracoval s Národním divadlem v Praze.

Jan Zrzavý zemřel 12. října 1977 v Praze. Je pochován na hřbitově u římskokatolického kostela v Krucemburku, kde se nachází i jeho Pamětní síň.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr