#146

Karel Wünsch
(1932 – 2020)

Velká mísa (Beruška)

Karel Wünsch (1932 - 2020) - Velká mísa (Beruška)
#146

Karel Wünsch
(1932 – 2020)

Velká mísa (Beruška)

Modern glass
21 zobrazení
Vyvolávací cena
6 500 Kč
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
Pro limitování se přihlašte

hutně tvarované sklo
výška 16,5 cm, průměr 22 cm
1974

1974, autorská práce zhotovená ve sklárně v Škrdlovicích, signováno a datováno

Karel Wünsch se narodil 29. března 1932 v Novém Boru, kde jeho rodina vlastnila prosperující rafinérii broušeného skla. Studoval na Střední průmyslové škole sklářské v Novém Boru, kde se seznámil se sklářskými technologiemi a mistry tohoto řemesla. Později pokračoval ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde se specializoval na foukané, leptané a malované sklo u profesora Josefa Kaplického.

Po dokončení studia pracoval jako výtvarník technicko-výtvarného střediska EXBOR v podniku Borské sklo. Jeho práce výrazně ovlivnila produkci Ateliérů borských skláren, kde se formovaly nové výrobní koncepce a realizovala ruční výroba skla. Později se stal výtvarníkem ve svobodném povolání a proslavil se doma i v zahraničí svými sklářskými výtvory.

Wünsch se specializoval na navrhování designu sklářských výrobků, které byly používány jak pro sériovou výrobu, tak pro architektonické a společenské interiéry. Jeho práce zahrnovala různé techniky, včetně malovaného, rytého, leptaného, vrstveného a broušeného skla. Jeho liniové rytiny a malby na skle se vyznačují nekonvenčností a patří k inovativním přístupům v dekorování skla. Wünschovy práce jsou citlivé a harmonické, s důrazem na kompozici plochy a použití transparentních barev.

Karel Wünsch se tak stal významnou osobností českého sklářství, jejíž práce byla oceněna mnoha cenami a která zanechala trvalý odkaz v oblasti sklářského designu. Zemřel 18. září 2020 ve Sloupu v Čechách, kde žil a pracoval.