#127

Vladislav Urban
(1937 – 2022)

Váza

Vladislav Urban (1937 - 2022) - Váza
#127

Vladislav Urban
(1937 – 2022)

Váza

Modern glass
68 zobrazení
Vyvolávací cena
8 000 Kč
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
Pro limitování se přihlašte

Technika
sklo okrové, vrstvené čirým, rubínově červené jádro, broušeno
Rozměr
výška 17 cm
Rok
1966

1966, unikát, autorská práce, polotovar zhotoven ve sklárně Mstišov, dohotoveno v ateliéru autora, signováno a datováno Urban 66

Vladislav Urban se narodil 14. března 1937. Jeho profesní život byl úzce spjat s Brnem, kde žil a tvořil jako sklářský výtvarník, designer a šperkař.

Vzdělání získal nejprve na Střední uměleckoprůmyslové škole šperkařské v Turnově v letech 1952–1956, následně pokračoval ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) v Praze pod vedením prof. Karla Štipla, doc. Jozefa Soukupa a doc. Václava Plátka až do roku 1962.

Urban se věnoval designu užitkového skla – lisovaného, broušeného i hutně tvarovaného – ale také volné plastice. Nechal se znát experimenty se šperky a glyptikou, přičemž projevoval hluboký zájem o drahé kameny, které také sbíral. y

Jeho umělecká kariéra zahrnovala účast na soutěžích, spolkových výstavách, přehlídkách, veletrzích, Světových výstavách EXPO, kde získal samostatná ocenění, a mezinárodních sympoziích.

Urban také organizoval vlastní výstavy, čímž se zapsal do povědomí jako významná osobnost v oblasti sklářského designu a šperkařství.

Zemřel 11. listopadu 2022.