#35

Květa Válová
(1922 – 1998)

Dvě postavy

Květa Válová (1922 - 1998) - Dvě postavy
#35

Květa Válová
(1922 – 1998)

Dvě postavy

3 limity
704 zobrazení
205 000 Kč
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
Vyvolávací cena: 120 000 Kč
20. 5. 2021 19:00

45 x 40 cm
1969

1969, olej/plátno, signováno a datováno vpravo nahoře K. Válová 69, lišta

Květa Válová byla česká malířka, narozena 13. prosince 1922 v Kladně. Studovala v letech 1945 až 1951 na vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Emila Filly. Spolu se svou sestrou Jitkou byla členkou skupiny Trasa od roku 1957.

První výstavu měly obě sestry v roce 1958 v Domě osvěty v Kladně, a od té doby se představily na několika desítkách samostatných výstav. Jejich významné výstavy zahrnovaly společnou prezentaci v Galerii výtvarného umění v Chebu, v Karlových Varech a v Roudnici nad Labem v roce 1983. Retrospektivní výstava proběhla ve Středočeské galerii v Praze, ve Státní galerii ve Zlíně a v Západočeské galerii v Plzni v roce 1993. Velká souborná výstava se konala v roce 2000 ve Veletržním paláci v Praze.

Květa Válová se věnovala figurální kompozici, přičemž postavu člověka chápala jako "kus zvrásněné lávy" s napětím, žárem a eruptivností živlů. V 60. letech se také věnovala strukturální malbě, do které včleňovala nejen jednotlivé postavy, ale i celé zástupy. Její tvorba byla zařazena k výtvarnému proudu nové figurace.

Zemřela 6. září 1998 také v Kladně.