#6

Václav Malý
(1874 – 1935)

Dvůr

Malý Václav (1874 - 1935), Dvůr
#6

Václav Malý
(1874 – 1935)

Dvůr

9 limitů
655 zobrazení
Vyvolávací cena: 200 Kč
1. 3. 2022 19:00

Prodejce
Galerie Goltzova tvrz

Dvůr, olej na kartonu, 26 x 33,5 cm

Malý Václav, český malíř obrazů z Chodska, se narodil 19. února 1874 v Praze - Bubenči. Jeho umělecká kariéra byla plná zážitků a tvůrčího rozvoje.

V mládí se stal žákem Akademie výtvarného umění v Praze, kde studoval pod vedením profesorů Brožíka a Schwaigera. Zpočátku se věnoval malbě motivů staropražských ulic a pražských scén. Jeho výtvarné nadání a vyvinutý smysl pro barevnou sytost ho však brzy zavedly na Chodsko.

V obci Klenčí na Chodsku se spřátelil s Baarem. Společně pracovali na akvarelu nazvaném "Chodská madona", a Malý Václav navrhl dvě malby na skle pro klenečský kostel na paměť Baarových rodičů. Jeho tvorba se postupně začala zaměřovat na krajinu Chodska a vynikl v tvorbě velkých obrazů s hromadnými selskými výjevy.

Malý Václav zemřel v roce 1935, ačkoliv jeho umělecké dílo nadále žije a odráží lásku k regionálním motivům a precizní zpracování krajin a lidového života.