rozměr | velikost 26x15,5cm |
technika | akryl, tužka a uhel na břidlicové desce (rámováno 33x23cm, signováno zezadu) |
Myslíkovjanová Barbora, nejvýraznější výtvarný talent současné generace mladých umělců.
Vystudovala užitou malbu na SUPŠ sklářské ve Valašském Meziříčí, pod vedením L. Wojaczeka. Poté absolvovala pražskou AVU, Ateliér grafiky II Vladimíra Kokolii a ateliér malířství III Michaela Rittsteina.
Dílo mladé malířky v sobě skrývá mimořádnou emotivní sílu. Expresivní figurální malba leckdy připomíná sekvence z neorealistického filmu. Teprve v dalších vrstvách pronikáme do příběhu bolesti a zjišťujeme, co všechno se může skrývat ve slupce klišé nevinného dětství, které pro mnohé s odstupem času bývá spojováno se ztraceným rájem. Figurální kompozice s bravurně zvládnutou psychologií v nás vyvolávají zvědavost, protože každá kompozice souvisí s tou předchozí. Je tu bolest v závoji tajemství, děti odevzdané napospas dospělým. Tedy těm, jejichž tváře v obraze nezachytíme, protože je nahrazuje divák sám.
V posledních letech se zabývá vlastním hledáním rovnováhy, ve kterém má místo i naděje vkládaná do vztahů s okolními lidmi. Výrazově plave někde na pomezí reality a fikce. Nesnaží se o fotorealismus, ale je pro ni důležité z reality vycházet a z části v ní zůstávat. U prací, kde se zabývá dětmi, však vychází i z mnoha načtených knih o dětské psychologii a několikrát využila skutečných případů zneužívání, týrání či vražd dětí.
Na současné umělecké scéně se zjevuje jako výrazný individuální solitér s autentickou hodnotou vlastního života odrážejícího se v jejím díle. Nechává své obrazy mluvit samy za sebe. Potichu ale nahlas.
Barbora Myslikovjanová se narodila 22. prosince 1989 v Čeladné nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm. V letech 2006–2010 studovala užitou malbu na SUPŠ sklářské ve Valašském Meziříčí u Leszka Wojaczka. Následně v letech 2010–2016 absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze. Nejprve studovala v ateliéru grafiky u Vladimíra Kokolii a později v ateliéru malířství u Michaela Rittsteina.
Její umělecká kariéra zahrnuje řadu samostatných výstav od roku 2006, kdy poprvé vystavovala v Brně. Kromě toho vydala v roce 2020 monografii u nakladatelství Eminent. Pod pseudonymem Black Tangerin se věnuje i psaní poezie.
Barbora Myslikovjanová žije v Praze.