technika | Kombinovaná technika na sololitu |
rok | 2012-3 |
signatura | Signováno na rubu |
provenience | Aukce pro Diakonii |
autor | Dar autora Diakonii |
Jakub Janovský, narozený v roce 1984, je český umělec, jehož tvorba nese v sobě výraznou originalitu a vizuální provokativnost. Narodil se v Praze a svou uměleckou kariéru započal studiem na Akademii výtvarných umění v Praze, kde působil v Ateliéru kresby pod vedením Jitky Svobodové v letech 2004 až 2010.
Během svého studia začal Jakub Janovský vytvářet dočasné kresby v opuštěných interiérech a exteriérech demoličních výměrů. Tyto dočasné intervence do veřejného prostoru byly často zdokumentovány fotografiemi nebo videem. Nástěnné skicáky a poznámky, které vytvářel, často obsahovaly motivy, jež se následně objevovaly rozpracované v jeho obrazech. Kresba se stala pro něj univerzálním výrazovým prostředkem, kterým mohl svobodně manipulovat, a to jak popisně, tak experimentálně, na různých formátech papíru.
Janovský čerpal inspiraci pro svá díla z výchovných a socializačních procesů spojených s dětstvím, přičemž jeho náměty často sublimují stopy násilí a deformací. Fascinuje ho forma, která tyto aspekty fixuje v pozdějším lidském životě, například sexuální fetišismus, smysl pro výkon, soutěživost a neurózy. Jeho vize jsou lakonické a někdy až nesnesitelně přímé, a skutečná identita postav v jeho dílech je často skryta za anonymní maskou.
Umělecká vize Jakuba Janovského reflektuje temné stránky lidského jednání napříč dějinami a kulturními oblastmi. Jeho díla mají nadčasový charakter a fungují jako varovné typologické situace. Často se vyznačují černobílou nebo deliricky intenzivní barevnou formou, blízkou kvazi agitačnímu plakátu.