#4

Miloslav Troup
(1917 – 1993)

Žlutý anděl

Troup Miloslav
#4

Miloslav Troup
(1917 – 1993)

Žlutý anděl

1-20
1240 zobrazení
550 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 550 000 Kč
7. 6. 2017 18:30

sign. PD Troup
olej, plátno
rozměry
77 x 160 cm
1917 - 1993

Žlutý anděl - odborná expertiza Mgr. Ing. Ivo Binder, reprodukováno v monografii Troup, AJG, 2011, str. 19

Miloslav Troup byl český malíř, grafik a ilustrátor, narozený 30. června 1917 v Hořovicích. Studoval na Gymnáziu v Berouně a následně na Státní grafické škole v Praze, kde v roce 1942 ukončil studium. Poté pokračoval ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením profesora Jaroslava Bendy.

Po skončení druhé světové války získal stipendium francouzské vlády a v letech 1945–1947 studoval v Paříži na École des Beaux Arts a École des Arts Décoratifs u profesorů Brianchona a Desnoyera. V období 1947–1950 byl aktivní ve Francii, vystavoval s uměleckými skupinami Peintres d'aujour d'hui a Jeune École de Paris.

Po návratu do Československa v roce 1950 se setkal s nepochopením a odmítáním svého moderního výtvarného vidění, které získal během pařížského školení. Postupně se přiblížil ke knižní ilustraci a stal se vyhledávaným ilustrátorem. Ilustroval více než 160 titulů, některé v několika jazykových mutacích a vydáních.

Miloslav Troup je považován za vzácného představitele tzv. Pařížské školy severně od Alp. Jeho barevný svět směřoval proti kulturním bariérám a poválečným totalitním režimům. Byl členem výtvarné skupiny vedené architektem Jaroslavem Čermákem a angažoval se v oboru užitého umění. Vytvořil návrhy pro vitráže, tapiserie a propagační grafiku, a prosadil se také v oblasti sakrálního umění. Po návratu z Paříže žil a pracoval v Praze a vytvořil rozsáhlý cyklus olejomaleb s pražskými motivy.

Zemřel 22. února 1993 v Praze.